Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1386 záznamů z celkového počtu 1386, zobrazeny 36. - 40.

 1  2  3  4  5  6  7  [ 8 ]  9  10  11 
Klár Jiří
Je mi 49 let. Vůbec nikdy nemám větry a na stolici nemám potřebu chodit. Možná 1x za měsíc či dva.Jsem štíhlý, 180cm, svalnatý. Jím dost a také piji i 5 litrů v léte při práci. Mám rád sladké a piji hodně kávu (osm a více). Jsem zedník a podobné práce. Přítelkyně mi říká, že to není normální. Cítím se zdráv. Co mi odpovíte? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud se zácpou nemáte vůbec žádné subjektivní obtíže a trvá mnoho let, pak to není nutné řešit. S pozdravem.
Marta
dobrý den chtěla jsem se zeptat zda může salofalk 500 způsobovat zavodnění beru i 5tbl.denně a špatně se mi dýchá,špatně se mi chodí do schodů neujdu delší trasu aniž by mi otekly nohy,prsty na rukou mám oteklé permanentně a nejhorší je noční močení stává se mi že jdu i 12krát za noc na urologii nic neshledali,prý mám v sobě hodně vody a ta se uvolňuje večer když je tělo a končetiny v klidu.může mi to způsobovat salofalk?ani na interně nic nezjistili nevím si rady,protože jsem na začátku užívání přibrala skoro 30kg a nikdo nic neshledal tak mě ještě napadl ten salofalk obsahuje 49mg sodíku což si myslím,že je dost při 5tbl.denně.děkuji za brzkou odpověď Koptová Marta
Odpověď lékaře:
zodpovězeno na stránkách www.crohn.cz
Radek
Dobrý den, mám diagnostikovanou Crohnovu chorobu a nevím si rady. Na internetu jsem četl, a to mi řekl i můj ošetřující lékař, že je to dědičné. Partnerka by chtěla mít dítě, ale nevíme, jestli by to nemělo i naše dítě. Můj lékař mi na to nebyl schopen odpovědět. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, jestli bude mít Vaše dítě Crohnovu nemoc nebo ne, to Vám opravdu nikdo není schopen říci. Vy jako rodič s CN máte vyšší riziko výskytu Crohnovy nemoci u svého dítěte než je ve zdravé populaci, ale zároveň nutno říci, že vždy svým dětem předáváme geny pro dobré věci, ale i pro nemoci, takže stejně tak může rodič předávat geny s vyšším rizikem pro vývoj vysokého tlaku, cukrovky, obezity, nádorů... Jinými slovy: nejedná se o jasně vyjádřenou dědičnost s vysokým rizikem onemocnění jako je to např. u některých onemocnění typu hemofilie, dědičné hluchoty apod., a z mého pohledu to tedy není důvod nemít děti, protože jistotu zdravého dítěte nemá opravdu nikdo na světě. S pozdravem.
Michal T
Dobrý den. Už několik let mě trápily střevní potíže. Zvláště při nevhodné stravě (pálivá, hodně tučného jídla) případně po požití většího množství alkoholu nebo nefiltrovaného piva. Tyto obtíže se projevovaly většinou průjmem a za den zase odezněly. Nicméně před čtrnácti dny mě začalo výrazně bolet v levém boku, měl jsem lehké průjmy s příměsí krve. Byl jsem s tím u lékaře a zde mi byla pomocí RTG, krve a Sono diagnostikována kolitida. Dle lékaře na sonografii je střevo zasaženo zhruba do poloviny. Měl jsem také zvýšené CRP zhruba na 60. Byla mi tedy nasazena ATB Etnizol a Amoksiklav. Po týdenním přeléčení mi bylo řečeno, že mám udržovat dietní a klidovější režim + si pořídit probiotika a hlavně být více v klidu. Výrazná bolest břicha sice přestala. To místo je stále citlivější. Naopak začalo častější nucení na stolici s následnou poměrně úzkou stolicí a nedokonalé vyprazdňování. Také mě začaly výrazně trápit větry a nadýmání. Břicho také lehce pobolívá, ale bolesti už se nedají příliš lokalizovat a jejich místo se mění po celém břiše. Doktoři mi říkali, že potíže budou ještě chvíli přetrvávat. Nicméně v tuto chvíli nevím, jak dál. Je to vůbec kolitida? Není to něco vážnějšího nebo naopak méně vážného? Jaká konkrétně probiotika si mám pořídit? Co můžu jíst a co ne, když každý zdroj uvádí bezezbytkovou dietu poněkud odlišnou? Jak dlouho mám být ještě bez sportu? Není podivné nadměrné nadýmání a zúžená stolice, když předtím toto víceméně nebylo? Jsem prostě plný otázek a nevím, kde na ně hledat odpovědi, tak se obracím zde. Předem děkuji za odpověď Michal Trávníček
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nejsem z toho dotazu úplně moudrá..pokud by se mělo jednat o kolitidu v rámci ulcerozní kolitidy, pak je jistě indikováno provedení koloskopie k určení přesnějšímu rozsahu onemocnění a hlavně nasazení léčby (nejspíše mesalazin perorálně či lokálně či obojí). Pokud by se jednalo o infekční kolitidu, tak by měla odeznít, nicméně zdá se mi méně pravděpodobná. Klidovější režim byste měl dodržovat v období relapsu onemocnění, ale dá se říci, že můžete dělat, nač se subjektivně cítíte a co zvládnete. Stejěn tak s dietou, žádná dieta zánět výrazněji neovlivní, jen může ovlivnit příznaky onemocnění, takže můžete opět jíst, co Vám dělá dobře. Nedobře většinou v době relapsu dělá větší množství vlákniny (syrové ovoce, zelenina), luštěniny, mléčně výrobky.. Z probiotik si můžete koupit např. VSL3. Všechny tyto otázky by Vám měl zodpovědět ošetřující gastroenterolog. S pozdravem.
Veronika
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Už rok mám problémy s častým nadýmáním a průjmem, někdy i 10x denně a trvá třeba 5 dnů. Byl mi udělán rozbor krve, kde mi vyšli hraniční hodnoty lymfocytu a vyšší Igg - 27. Může toto poukazovat na nějaký střevní problém, alergii, popř. myslíte, že je vhodné podstoupit kolonoskopii? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobry den, ano, jiste je vhodne v tomto případě podstoupit gastroenterologické vyšetření s endoskopií. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Arabské trhy aneb Skrytá rizika číhající na turisty