Příčiny ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida je poměrně vzácné onemocnění. V České republice na 100 000 lidí připadá zhruba 25 s touto chorobou. Komu hrozí? Jaké jsou příčiny?

Ulcerózní kolitida je multifaktoriální onemocnění. To znamená, že nemá jednu konkrétní příčinu. Je jich mnoho. Jaké jsou a kdo je ve větším riziku?

Nemoc bohatých

Ulcerózní kolitida patří mezi tzv. civilizační nemoci. Její výskyt je vázán na vyspělost jednotlivých států. Nejvíce případů je v Severní Americe, západní a střední Evropě. Výskyt v postkomunistických zemích narůstá. V chudých zemích se ulcerózní kolitida prakticky nevyskytuje.

A zase ta genetika

Od svých předků zdědíme mnoho predispozic. Některé jsou dobré, jiné nám přináší do života riziko. Pokud váš sourozenec, rodič nebo dítě trpí ulcerózní kolitidou, je větší šance, že se tato nemoc objeví i u vás. Asi pětina lidí s ulcerózní kolitidou má blízkého příbuzného, který tímto onemocnění trpí.

Ve srovnání s Crohnovou chorobou je však vliv genetických faktorů slabší. U obou jednovaječných dvojčat se ulcerózní kolitida vyskytuje v 6–14% případů. U Crohnovy nemoci se jedná o 44–50 %.

Roli hrají etnika i věk 

Vliv genetiky je patrný i na různém výskytu ulcerózní kolitidy u jednotlivých ras či etnik. Například aškenázští židé mají riziko rozvoje tohoto onemocnění významně vyšší.

Nemoc často postihuje mladé lidi. V největším riziku jsou ti ve věku od 15 do 30 let. Nevyhýbá se však ani starším – další rizikovou skupinou jsou jedinci starší 60 let.

Na životním stylu a prostředí záleží

Stejně jako u většiny jiných onemocnění, rizikovým faktorem jsou i vlivy životního stylu a prostředí:

  • nedostatečná hygiena,
  • znečištění ovzduší,
  • dieta a střevní mikrobiální flóra.

Celá řada studií také poukazuje na protektivní vliv odstranění apendixu (červovitého výběžku slepého střeva) jako prevenci rozvoje ulcerózní kolitidy. Metaanalýza 13 studií prokázala snížení tohoto rizika dokonce o 69 %!

Za vším stojí imunitní systém

V neposlední řadě nelze opomenout roli imunitního systému. Ulcerózní kolitida je chronický zánět sliznice tlustého střeva. Jednou z pravděpodobných příčin je porucha funkce imunitního systému. Ten se místo boje s viry či bakteriemi zachová atypicky a začne napadat buňky vlastního trávicího traktu. Navíc pokud již trpíte jiným autoimunitním onemocněním, riziko rozvoje dalšího je vyšší.

Příčiny ulcerózní kolitidy zatím nebyly zcela objasněny. Podle doposud známých informací se však pravděpodobně jedná o kombinaci faktorů genetických, imunologických a faktorů prostředí. Ty vedou k nekontrolovanému zánětu. Významnou roli hraje porucha vrozené imunity a střevní mikrobiální flóra.

(dos)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis#causes

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/symptoms-causes/syc-20353326

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/what-is-ulcerative-colitis#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/163772#causes

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/06/06.pdf