Příznaky ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida je chronický zánět střevní sliznice tlustého střeva. Projevy však nejsou omezeny jen na trávicí trakt. Víte, jak ulcerózní kolitidu poznat? Jaké jsou střevní a mimostřevní symptomy?

Ulcerózní kolitida obvykle začíná postižením konečníku a omezuje se jen na tlusté střevo. Postihuje povrchovou část střevní sliznice. Typické je střídání různě dlouhých období klidu (remisí) s fázemi aktivace nemoci (relapsy). Projevy se u jednotlivých lidí významně liší. Záleží na formě onemocnění i predispozicích každého člověka.

Typy ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida se obvykle dělí podle lokalizace zánětu – části tlustého střeva, kterou postihuje. Od toho se odvíjí i příznaky onemocnění.

 • Ulcerózní proktitida: obvykle mírná forma onemocnění postihující konec tlustého střeva a konečník; mezi příznaky patří krvácení z konečníku, bolest a problémy s vyprazdňováním i přes časté nucení na stolici.
 • Proktosigmoitida: postihuje esovitou kličku tlustého střeva a konečník; příznaky jsou krvavý průjem, křeče břicha, bolesti břicha a neustálé nutkání na stolici.
 • Levostranná kolitida: postihuje levostrannou část tlustého střeva (esovitou kličku, sestupnou část tlustého střeva) a konečník; mezi příznaky patří krvavý průjem, křeče levé části břicha a významný úbytek hmotnosti
 • Pankolitida: postihuje celé tlusté střevo; příznaky zahrnují krvavé průjmy, bolesti a křeče břicha, únavu a značné hubnutí.
 • Fulminantní kolitida: jedná se o vzácnou a vážnou, potenciálně život ohrožující formu ulcerózní kolitidy postihující celé tlusté střevo; projevuje se silnými bolestmi a průjmy, které mohou vést k dehydrataci a šokovému stavu; je zde také riziko prasknutí tlustého střeva a vzniku stavu, který se nazývá „toxické megakolon.“ V takovém případě dochází k roztažení části střeva s následným hromaděním bakterií a toxinů, které může způsobit otravu krve, zánět pobřišnice a život ohrožující šokový stav.

Prvním příznakem je obvykle krvavý průjem s hlenem, který vás může vzbudit i ze spánku. Objevuje se silná bolest břicha a křeče, intenzivní nutkání na stolici. Přidává se únava, úbytek hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, chudokrevnost, zvýšená teplota a dehydratace. Symptomy bývají horší brzy ráno.

Mimostřevní projevy

Ačkoliv je ulcerózní kolitida nespecifickým zánětem tlustého střeva, projevuje se i mimo střevo, a to v 6 – 47% případů. Mimostřevní projevy zahrnují:

 • Kožní onemocnění (erytema nodosum, pyoderma gangresnosum)
 • Ústní příznaky (afty)
 • Kloubní postižení (artritida, sakroileitida)
 • Oční postižení (episkleritida, uveitida)
 • Jaterní onemocnění (sklerotizující cholangoitida, ztukovatění jater)

Ulcerózní kolitida vs. Crohnova nemoc

Ulcerózní kolitida i Crohnova nemoc jsou tzv. nespecifické střevní záněty. Jsou si v lecčems podobné. Projevují se bolestmi a křečemi břicha, průjmem či únavou. Jak je od sebe odlišit?

 • Crohnova nemoc postihuje jakoukoliv část trávicího traktu, neomezuje se pouze na tlusté střevo. Nejčastěji se jedná o tenké střevo.
 • Crohnova nemoc i ulcerózní kolitida se léčí podobnými léky, často je metodou volby i operační řešení. Operace je však mnohem častěji nutná u pacientů s Crohnovou chorobou.
 • U Crohnovy choroby se střídají ve střevě části postižené zánětem s částmi zdravými. U ulcerózní kolitidy je postižení střeva vcelku.
 • Průjem u Crohnovy choroby je obvykle bez příměsi krve a hlenu.
 • Crohnova choroba je na rozdíl od ulcerózní kolitidy často spojena se vznikem píštělí.

Ulcerózní kolitida je závažné onemocnění, které je však možné léčit. Pokud se u vás objeví bolesti břicha, krev ve stolici, dlouhotrvající průjem, intenzivní nucení na stolici a průjem narušující spánek či nejméně dva dny trvající nevysvětlitelné teploty, neváhejte navštívit lékaře.

(dos)

Zdroje:

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2009/06/06.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ulcerative-colitis/symptoms-causes/syc-20353326

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/what-is-ulcerative-colitis#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/163772#symptoms

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis#symptoms

https://www.crohn.cz/ulcerozni-kolitida