Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1449 záznamů z celkového počtu 1449, zobrazeny 6. - 10.

 1  [ 2 ]  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Alena
Dobrý den paní doktorko,je mi 60 let,měla jsem zánět tlustého střeva a vrátilo se mi to zpět po dvou měsících,znova antibiotika,ale stále mi bolí břicho,držím dále bezezbytkovou dietu.Dvacet dní pauzu a znova antibiotika.Občas jsem hřešila a snědla trochu cukroví ,jinak dodržuji dietu.Zkusila jsem wobenzym,ale je mi těžko,tak asi to není dobrá volba.Problémy mam od 2.10 2019 stále....
Odpověď lékaře:
Dobrý den, bohužel nepíšete, co Vám bylo diagnostikováno, ale vzhledem k věku a přerušované antibiotické léčbě předpokládám, že divertikulitida. Myslím, že Wobenzym Vám nepomůže, cyklická antibiotická léčba je dobrou volbou, jsou ještě další možnosti jako léky protizánětlivé, spasmolytiika, probiotika apod., ale to je potřeba probrat s Vaším lékařem, co je přesně hlavním problémem. Pokud bolesti, pak např. ta spasmolytika, jiná situace je např. při průjmech atd. S pozdravem.
Jana Kirnerova
Dobry den.Prosim ak sa objavuje v stolici paraziti -tkz.provazcoviti paraziti...aky je postup pristupu gastro lekara...trva to prienezne asi rok mizne a ukazuje sa priebezne -da sa tohoto parazita zbavit?..mam pocit uvavy,vypadavanie vlasov,kozna vyrazka alergia svrbenie,plynatost spojene zo zapchou,celkovo imunita oslabena.Inak sa stravujem bez lepku a bez laktozy 42r. 174/64.Gastro lekar ktoreho navstevujem urobil testy krv +stolica ,nic sa nezistilo...a zo mna stale odchadzaju zbytky tohoto parazita.Co by spravny lekar mal urobit ako k tomu pritupit?Dakujem vam velmi pekne.S pozdravom Kirnerova.
Odpověď lékaře:
Dobry den, tato poradna slouzi pro pacienty s idiopatickými střevními záněty. Na postupy léčby při parazitarnim onemocněni nejsem odborník, je potřeba se informovat spíše u infekcionisty. S pozdravem.
Vilma Chyliková
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou ohledně zdravotního stavu mého manžela 38 let. Od 03.2019 se léčí na gastru pro krvácivé hlenovité stolice. Podstoupil 2x colono, diagnóza IBD colon descendens v úseku 15 cm. Kortokoidy, mesalazin atd. Zánět přeléčen, v srpnu vysazeno, bohužel po 3 měsících opět vzplanutí nemoci. Navíc se přidala 2x kolikovitá bolest žaludku ( nebo slinivky ?), vysřelující do zad, suchá kůže, studený pot, hubnutí, občasné zduření mízních uzlin a zvýšený bilirubin a kys. močová. Nemohou být všechny jeho problémy s trávením způsobeny problémem jinde např. ve slinivce? Že by chybějící enzymy ze slinivky mohly způsobovat zánět ve střevě? Bojím se hlavně rakoviny která je tak špatně diagnostikovatelná.:-( Velice děkuji za vás názor. S pozdravem Chylíková.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, myslím, že pokud má manžel diagnostikováno IBD, není na místě se obávat rakoviny. IBD mohou mít dlouhodobější obtíže, hůře ovlivnitelné léčbou, navíc i léky mají nežádoucí účinky. Souvislost nádoru slinivky a zánětu ve střevě není žádná. Důvěřujte ošetřujícímu lékaři.
Nikola
Dobrý den pane doktore, obracím se na Vás s velikou prosbou. Pokusím se to napsat velmi srozumitelně a přesně. Je mi 26 let, mám dvě děti ( u obou císařský řez z důvodu displazie kyčlí), v minulosti asi 10 let zpátky 3x laparoskopie (1x slepé střevo+ srůsty, 2x srůsty na gyn. , 3x srůsty na chir.) Léčím se se štítnou žlázou (euthyrox 112). Již rok a půl mám velmi intenzivní problémy v podobě silných křečí do břicha doprovázené průjmem , někdy s hlenem někdy s příměsí krve, zimnice, horečky, třas . V ten moment nejsem schopna postarat se o děti (18 měsíců, 5 let), jen ležím na zemi klepu se a brečím bolesti a nemohu si pomoct pouze když manžel je náhodou doma a není ve světě, v tomto stavu mě dopraví vždycky na pohotovost k nám do Hlinska nebo do Chrudimi do ambulance. Tam jezdím opakovaně udělali mě vždy ultrazvuk, rentgen, i CT s kontrastní látkou, gyn. vyšetření a ultrazvuk, odběry krve...nic. Je to rok a dva měsíce co jsem podstoupila první kolonoskopii v Havl. Brodě ( nic nezjištěno), tři měsíce na to pak kolono v Chrudimi (nic pouze zvýšené ASCA protilátky) možná alergie a kortikoidy pri kterých bolesti byly stejné a pak jsem byla odkázána zpět na praktickou lékařku že si se mnou nevi rady. Mezi tím opět párkrát na pohotovosti to samé, vždy to stejne vyšetření a druhý den domu s dietou. Minulý týden mě už odvezla záchranka nemohla jsem ani mluvit do telefonu když jsem si ji volala. Vyšetření opět stejná, prý mám asi opakovane srůsty ale do očí mě pan doktor řekl že semnou určitě nic dělat nebude. Řekla jsem že nebudu ležet jen s dietou tu jsem zvyklá si ordinovat doma sama a jsem alespoň s dětma. Nechala jsem se vyšetřit i na alergologii v Litomyšl, kde se žádná alergie neprokázala a vyšetření na vstřebávání glukózy a fruktózy ve střevě je v pořádku. V krvi oper zvýšené ASCA protilátky. Doporučení kolono v Pardubicích Mudr Fabián. Včera jsem toto podstoupila. Všecko naprosto v pořádku a byla jsem odkázána zpět na ty vyšetření co Vám píšu že jsem již podstoupila. Dále pak MR , vyšetření na pohlavní chorobu což mě přijde úsměvné, a zpět na alergologii na zjištění alergii kterou nemám. Pan doktor mě řekl že mě moje problémy nezávidi a že si mě určitě do péče nevezme . Nechtěl nic slyšet co jsem podstoupila a co ne nezájem a jsem odkázána zpět k praktickému lékaři. Takže nejen že mám strašný strach kdy zase přijdou ty bolesti kdy nademnou budou děti brečet a nebudu si moct nějak pomoct ale už i z toho že vím že mě nikdo nepomůže. Cely rok a půl slýcham podezření na Crohnovu chorobu ale nic víc nevím. Prosím Vás, snad jen o čas aby jste si výše uvedené přečetl a třeba Vás napadlo něco co by mě posunulo ne jen zpět na začátek. Děkuji Vám a přeji pěkný den. S pozdravem Sedláčková
Odpověď lékaře:
Dobrý den, není jednoduché říci, co je příčinou těchto obtíží. Pokud ale veškerá onemocnění dopadla zatím dobře a nebylo zjištěná žádná patologie, která by ukazovala na přítomnost zánětu či alergie, byla vyloučena na gynekologii např. endometrioza, byla provedena MR enterografie s vyloučením Crohnovy choroby tenkého střeva, pak mě ještě napadá vyšetření na histaminovou intoleranci, která též může mít poměrně bouřlivé projevy a v základních vyšetřeních se nic nenalezne. Je potřeba vyšetřit histaminázu (tzv. DAO), lépe vyšetření aktivity než koncentrace, dělá se to na alergologiích, tam by měli vědět podrobnosti. Také je možní vyzkoušet eliminační dietu na histamin, zda bude mít efekt, dieta není úplně jednoduchá, lze se ale dočíst na internetu (napr. stranky histaminovakasulka.com) Preji hodně stesti.
Barbora
Dobrý den, zhruba po 1,5 roce střevních potížích mi diagnostikovali ulcerozni kolitidu a cronovu nemoc... Ať vařím sebe jinak pořád stejné příznaky... Už nevím co mám dělat... Brala jsem kortikoidy ale nic... Beru pentazu.... A teď mi dali další léky... Ale nepomáhá to... Někde píšou jist takové potraviny a jinde zas úplně odlišné... Prosím ne poradíte mi co jíst? Atd. Už jsem bezradna.... Přes den je to lepší... Ale v noci lítám na WC tak 8x a víc...
Odpověď lékaře:
Dobrý den, dotaz mi není jasný, určitě nebude mít Crohnovu nemoc i ulcerozní kolitidu současně... Co se týče stravy, neexistuje žádná dieta, která by měla 100% efekt u každého a mohla by se doporučit všeobecně. Každý si musí vyzkoušet, co mu dělá a nedělá dobře. Většinou se doporučuje spíše omezit mléčné výrobky, větší množství vlákniny, luštěniny, nicméně jsou lidé se střevními záněty, kteří toto tolerují. Proto najdete rozdílné názory na dietu. Co se týče údajů o mnoha stolicích v noci, tak to napovídá, že se jedná o akutní zánět a je o potřeba ho léčit léky, tam rozhodně pouhá úprava diety nepomůže.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida