Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1449 záznamů z celkového počtu 1449, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Tereza B.
Dobrý den, chtěla jsem vás požádat o radu. Před 5 lety mi diagnostikovali celiakii. Celý život jsem se potýkala s problémy s imunitou. V 23 letech zjištěná rozsáhlá endometrioza vaječníků, která zasáhla i část střev, myslelo se ze to je příčina mých potíží se zažíváním. Avšak v 25 letech z důvodu neplodnostj mi byla zjištěna celiakie, posléze porucha imunity, a protože se mé střevní potíže nelepšily kolonoskopií mi byla zjištěna lehká Ulcerozni kolitida. Nasazen pouze salofalk čípky. Avšak nyní se opět mé potíže zhoršily, ráno mám problém odejít z domu-mám velice častou stolici, bez průjmu, většinou jen nenatravena potrava a velke bolesti břicha. Čípky v sobě neudržím. K lékaři jsem objednaná, ale čekací doby jsou dlouhé. Je možné si prozatim potíže alespoň nečím zmírnit? Beru enterol, probiotika, dietu dodržuji. A doporucili by jste mi ještě nějaký jiný postup léčby? Děkuji Tereza B.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, v tomto případě musíte skutečně počkat na vyšetření a pokud jsou obtíže způsobeny relapsem UC (což je pravděpodobné), je potřeba adekvátní léčba, probiotika jsou jistě dobrá, ale podobně jako dieta nebudou dostačující. S pozdravem.
Alena
Dobrý den, prosim o radu. Mám problém se silnými bolestmi podbřišku mám je vždy když potřebuji na záchod vyprazdnim se a je to v pořádku. Ovšem teď je mám třeba během hodiny 8x jakmile mě začne bolet břicho nutí mě to na záchod i přesto že už nemám co vyprázdnit. Trpím na vnejsi hemeroidy ale nikdy nic víc. Prosím o radu i co se může jednat. Dekuki
Odpověď lékaře:
Dobrý den, v tomto případě Vám nezbyde, než zajít k lékaří, aby Vás vyšetřil a zjistil, oč jde. Můžete mít ulcerozní kolitidu, gynekolgické on., urologické... k tomu je potřeby vyšetření. S pozdravem.
VV
Dobrý den, je mi 30 let a 2 roky mám diagnostikovanou UC. Beru pentasa sachet 1x denně. Již jsem vyzkoušela asacol tablety, pentasa tablety, salofalk sachet. Střevo mi ale nic z toho nerozpouští a léky jsou nenatrávené ve stolici. Stále mám CRP 15. Momentálně jsem bez obtíží (i přes vyšší crp), ale problémy se vracejí, zatím mi vždy pomohlo nasazení klysmat asacol. Po jejich vysazení se po nějakém čase problémy vrací. Mohu něčím podpořit rozpouštění pentasy sachet? Nechci brát kortikoidy nebo imunosupresiva. Je CRP s touto hodnotou nutné řešit:? děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Dobrý den, je obtížné hodnotit konkrétní onemocnění pacienta, pokud nemám k dispozici žádné výsledky vyšetření. Obecně mohu říci, že hodnota CRP není úplně rozhodující, navíc pokud mátě jen ohraničený tvar UC, je otazné, zda zvýšené CRP k UC patří, protože tito pacienti velmi často mají normální CRP. Důležité je, zda máte či nemáte klinické příznaky (průjmy, tenesmy apod) a jaký máte výsledek endoskopie či alespoň calprotektinu. Pokud je toto obojí v pořádku, pak bych spíše uvažovala o jiné příčině vyššího CRP. Nevím o tom, že by se vstřebání mesalazinu dalo něčím vylepšit, menší vstřebávání je dáno především rychlejší střevní peristaltikou a při výše zmíněném asi též není potřeba řešit. Pokud máte ale 1 sachet Pentasy denně, tak máte celkem nízkou dávku a je možné uvažovat u zvýšení, pokud se zánět pravidelně vrací, anebo ponechat lokální léčbu klysmaty dlouhodbě. S pozdravem.
Jarmila
Dobrý den, v roce 2015 jsem měla poprvé divertikulitidu, dostala jsem ATB a mám na tlustem střevu divertikly,cca 10. Vím, že je to nevylečitelné, ale i přesto, že jim spoustou vlákniny se mi zánět v divertiklích už vrátil teď potřetí. Nemůžu chybět v zaměstnání, tak se chci zeptat, jak předejít recidivě? Opravdu se to bude stále vracet? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, 100% předejít divertikulitidě nemůžete. Řešení opakovaných divertikulitid je vícero-např. cyklická léčby antibiotiky, protizánětlivými léky cílenými na střevo, probiotiky, v některých případech je možná i chirurgická léčba. Vím, že v době nepřítomnosti zánětu (tj. pouhé divertikulozy) se skutečně doporučuje jíst hodně vlákniny, ale popravdě osobně se nedomnívám, že riziko vzniku zánětu v divertiklu můžete jakoukoliv dietou spolehlivě snížit. S pozdravem.
Lucie D.
Dobrý den, mám ulcerózní colitidu, beru Asacol 3-2-3,pred týdnem mi mudr nasadila entocort klyzma, za jak dlouho většinou zabírá? Zatím jen velmi mírně zlepšení. Dekuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, efekt kortikosteroidů je relativně rychlý, tak bych ho očekávala po pár dnech, pokud by nenastal cca do 2-3 týdnů, tak už ho asi nelze očekávat. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba