Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1365 záznamů z celkového počtu 1365, zobrazeny 1. - 5.

[ 1 ]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Jirka
Dobrý den, již 10let žiji s diagnózou ulcerózní kolitídy. Z počátku nebylo úplně jasné zda jde o UC nebo CN (Crohnovu chorobu). ANCA negativní, ASCA IgG 13, IgA 9. Při endoskopii konstatováno, že vzorky mají stavbu zánětlivých polipů, ale neodporuje diagnóze aktivní UC. Po 10let byl vždy problém pouze s tlustým střevem. Začátek vždy od konečníku. -> příklon k UC. Od počátku tohoto roku mám problémy s bolestí končetin a svalů. Teď jsem měl krevní testy kde ASCA IgG 24.IgA 22. ANCA negativní. Chci se zeptat, zda je možné abych měl celou dobu CN? A ta se jen projevovala v tlustém střevě. Protože všude čtu, že ASCA je indikátor CN. Už jsem z mé situace zoufalý. Po 6 měsících bolestí končetin jsem se dostal na revmatologii. Kde mi vzali krev a další kontrola za další 3 měsíce. Celých 10let s onemocněním nemám žádné vedlejší komplikace a teď najednou bolesti očí, končetin atd. V lednu jsem byl na pěnové sklerotizaci křečové žíly, tak mám strach, že jsem si tím akorát přihoršil. Vše se poté začalo kazit. Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, určitě je možné, abyste měl CN, dokonce při pozitivitě ASCA protilátek je to pravděpodobné. U konzervativní léčby (prášky) rozeznání UC a CN kolitidy není vždy nezbytně nutné, pokud máte mimostřevní příznaky, je určitě potřeba sáhnout k intenzivní léčbě (kortikosteroidy, imunosupresiva, biol. léčba). Jednoznačné rozlišení mezi UC a CN je potřeba ve chvíli, kdy pacient postupuje chirurgický zákrok. S pozdravem.
Vendula Zimová
Dobrý den, byla jsem na kolonoskopii a dle výsledků je histologie kompatibilní s IBD. Co to pro mě znamená? Děkuji
Odpověď lékaře:
Dobrý den, to vám opravdu těžko zhodnotím bez znalosti jakýchkoliv jiných výsledků.. S pozdravem.
Josef
Dobrý den, Krohnovu chorobu mám už asi 10 let, 2x operace, vše ok až doteď. Po kolonoskopii výrazné zhoršení a zvětšení vředu z 2 cm na 10cm,,zkoušeli jsme,imuran,,skoro mně zabil,ted mi pí.doktorka zkusila,,Puri-Nethol,,okamžitě vysadit hrozné příznaky takže mne neodvezli jak minule,otázka"dá se projít bioléčbou i bez těhle prášků které mně zabíjí?moc děkuji za odpověd
Odpověď lékaře:
Dobrý den, je možné užívat biologickou léčbu i bez imunosupresiv. S pozdravem.
Petra
Léčím se s ulcerózní kolitidou cca 1,5 měsíce a a pani doktorka mě doporučila kontrolní nabery krve. Bohužel jsem někde ztratila zadanku na odběry. Můžete mne prosím říct,jaké konkrétní odběry se pro kontrolu dělají? Mohu se domluvit v laboratori. Beru Salofalk 3000 ráno a večer 1500. Ráno také 1tbl Cortiment 9 mg. Děkuji moc.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, je potřeba se dostavit k oš. lékařce pro novou žádanku. Lab. odběry vám neudělají "na dobré slovo" a těžko vám může kdokoliv jiný říci, co přesně paní doktorka chtěla zkontrolovat.. S pozdravem.
Lenka Bittnerová
Dobrý den, Již 5 rokem trpím ulcerózní kolitidu, po 2 letech se mi ji podařilo dostat úplně pod kontrolu a já byla úplně bez léků.Před rokem se mi příznaky zase zhoršily a já dostala od lékaře Salofalk granulát 1500.Kortikoidy neberu, poprvé jsem po nich byla hospitalizována. Chtěla jsem se jen zeptat, jestli je lepší brát granulát jen 1x denně 2 balení, to je psané v příbalovém letáků, nebo 2x denně 1 balení. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, z hlediska účinnosti je to prakticky jedno, takže pokud vám nedělá problém užít oba sáčky granulátu najednou, je to myslím pro pacienta pohodlnější 1x denně. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!