Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Toužíte být také bez léků? Máte správnou motivaci?

Toužíte být také bez léků? Máte správnou motivaci?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Kdysi jsem toužila po tom, být úplně bez léků. Je to už více než deset let, co mám kolitidu, a zjistila jsem, jak moc se změnil můj přístup k chorobě a lékům. Mým hlavním cílem od začátku bylo opravdu neužívat žádné léky. Tedy, ne že bych byla takový blázen a odmítala léčbu, ale prostě jsem si říkala, že léky budu potřebovat jen krátkou chvíli a určitě nespadnu do kategorie pacientů s nutností léky užívat celoživotně.

Nešlo mi ani tak o možné nežádoucí účinky jako spíše o to opravdu „dokázat“ sobě a okolí, že já léky brát nemusím. Psychologové by to možná nazvali urputnou snahou cílevědomého jedince nebo dlouhodobým nepřijetím nemoci a okolností kolem ní. :-)

Bohužel, jak šel čas, ukázalo se, že bez léků být nemůžu. Potřebuji minimálně mesalazinové protizánětlivé léky, kortikoidní rektální pěnu a alespoň slabá imunosupresiva. Taky jsem byla více než pět let na biologické léčbě. Prostě patřím k těm, kteří ke svému životu, stále a možná navždy, potřebují léky. Bez nich bych už určitě nebyla na tomto světě:

  • Skvělé mesalazinové léky. Věřím, že se opravdu podílí na tom, aby průběhy jednotlivých atak nemoci nebyly výrazně horší. Navíc vím, že nezpůsobují tolik nežádoucích účinků jako jiné léky a jsou prostě základem léčby. Ti, kdo potřebují pouze tyto léky, si z mého pohledu mohou výskat radostí.
  • Zlatá imunosupresiva. Biologická léčba mě doslova a do písmene vytáhla zpátky do života. Orální imunosupresiva spolu s rektální kortikoidní pěnou mi nyní stabilizují celkový stav.
  • Život zachraňující systémové kortikoidy. Přestože se snažím vyhnout jejich užívání, dokud to jen trochu jde, vím, jakou nezastupitelnou roli u IBD (i u mě osobně) mají. Zaplaťpánbůh za ně.

Přesto jsem až donedávna toužila být navždy bez všech léků. Tedy i bez těch, u kterých vím, že mi nezpůsobují žádný vedlejší efekt na zdraví, nebo o něm alespoň nevím. Dlouho totiž trvalo, než jsem si uvědomila, že mám svoji touhu a cíl postavené úplně špatně. Vždyť co mají říkat diabetici I. typu, kteří se neobejdou bez inzulinu prostě proto, že jejich slinivka neumí opravdu tvořit inzulin a není to způsobené jejich životním stylem? Nebo lidé po transplantaci, kteří by bez imunosupresiv nepřežili?

Prostě, cílem u diagnózy střevních zánětů by neměl nutně být „život bez léků“, jako jsem to dřív měla já, ale cítit se v pohodě a zůstat v remisi. A to, jestli někdy někdo v budoucnu bude tak stabilizovaný, že nakonec léky opravdu brát nebude, je jedině dobře. Stále toužím do tohoto stavu také dospět. Ale ta snaha už není tak urputná a životně důležitá.

Uvědomila jsem si totiž, že už je pro mě zásadnější se prostě a jednoduše cítit dobře. Navíc jsem si ujasnila, že i když beru trvale léky, neznamená to moji menší hodnotu jako člověka. Ano, většina mých vrstevníků ještě (zatím :-) žádné léky dlouhodobě neužívá, ale neznamená to, že jsou nutně zdravějšími a lepšími lidmi než ti, kteří léky užívat musí!

A jak to máte vy? Řešíte užívání léků a jejich nežádoucí účinky, nebo je vám to úplně jedno, hlavně ať se cítíte dobře? Opravdu mě to zajímá, tak mi případně napište na info@veronikahanzlikova.cz. Díky!

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 11

Čtěte také

Jak jíst při střevních zánětech? Přečtěte si rozhovor s výživovou koučkou

Jak jíst při střevních zánětech? Přečtěte si rozhovor s výživovou koučkou

Bolest při střevním zánětu: tvrdý oříšek pro lékaře, peklo pro pacienta

Máte-li potíže se střevy, pak pozor na skryté nebezpečí. Zjistěte, proč většina léků proti bolesti není pro lidi s...

Nádor ve střevě odhalí najisto pouze kolonoskopie

Lidé s nespecifickými střevními záněty si zaslouží důkladné preventivní prohlídky. To sice velmi dobře vědí gastroenterologové, ovšem často to...

Antikoncepční metody vhodné pro pacientky s IBD

Antikoncepční metody vhodné pro pacientky s IBD

Co nejdříve zjistěte, čím je lepší crohna nedráždit

Co nejdříve zjistěte, čím je lepší crohna nedráždit

Nachlazení při IBD není radno přecházet

Oproti potížím se střevním zánětem se několikadenní rýma nebo viróza mohou zdát banální. Když je však pořádně nevyležíte, i...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba