Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Potíže se střevy umí zlepšit mesalazin. Stačí jeden sáček denně!

Pokud bojujete s nespecifickými střevními záněty, pojem aminosalicyláty vám není cizí. Již 30 let přinášejí tato léčiva úlevu. Jejich dávkování a lékové formy se ale nepřestávají vyvíjet. Proto dnes pacienti mohou osvědčený preparát mesalazin přijímat ve formě mikrogranulí.

Potíže se střevy umí zlepšit mesalazin. Stačí jeden sáček denně!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léky první volby

Pokud je vám diagnostikována ulcerózní kolitida či Crohnova choroba, s velkou pravděpodobností opustíte ordinaci gastroenterologa vybaveni předpisem na lék ze skupiny aminosalicylátů. Tyto látky jsou, ať již samy, nebo v kombinaci s dalšími léčivy, obvykle schopné:

  • utišit první vzplanutí či relaps střevního zánětu,
  • udržet chorobu v klidové fázi (remisi),
  • ulevovat od nepříjemných příznaků,
  • snižovat riziko vzniku nejzávažnější komplikace střevního zánětu, kterou je rakovina tlustého střeva a konečníku.

Jsou předepisovány především pro lehké a středně těžké formy zmiňovaných onemocnění. Nejužívanějším aminosalicylátem byl v minulosti sulfasalazin. Ten byl ale postupně téměř vytlačen molekulou s nižším množstvím nežádoucích účinků a širšími možnostmi využití – mesalazinem.

Široká variabilita 

Mesalazin můžeme aplikovat celkově či lokálně, případně kombinovat obě formy – v závislosti na rozsahu a závažnosti postižení střeva.

  • Celkovým podáváním je zde míněn příjem ústy. Mesalazin se takto užívá ve formě tablet či granulí s prodlouženým uvolňováním.
  • Lokální podání znamená aplikaci léku přímo v postiženém místě. To je v případě střevních zánětů především tlusté střevo. Tam se mesalazin dodá ve formě roztoku (jako klyzma neboli klystýr) a čípků.

Většina těchto lékových forem je k dispozici v několika silách. To spolu s individuálně stanoveným dávkováním poskytuje lékařům možnost ušití terapie na míru každému pacientovi. Podle toho, zda dochází či nedochází ke zlepšení stavu, lze počáteční dávku mesalazinu zvýšit, snížit či změnit formu podávání. Je možné zařadit do terapie i jinou látku ze široké skupiny léčiv nespecifických střevních zánětů. Z toho vyplývá, že komunikace mezi pacientem a jeho gastroenterologem hraje při léčbě klíčovou roli.

Novinkou jsou sáčky

Na začátku jsme hovořili o neustálém vývoji na poli léčby mesalazinem. Asi nejvýraznějším pokrokem je příchod tzv. sachetů na český trh. Mesalazin je v nich obsažen ve formě mikrogranulí, které díky prodlouženému uvolňování většinou stačí užívat jednou denně. Tyto granule se nesmí kousat – obsah sáčku se vsype přímo do úst a zapije. Účinná látka se z nich díky speciální povrchové úpravě uvolňuje postupně v průběhu celého průchodu tenkým i tlustým střevem. Mesalazin z mikrogranulí se jednak vstřebává přes střevní stěnu do krve, jednak působí přímo v místě zánětu. Podávání není nutné koordinovat s jídlem. Sachety tak představují díky své účinnosti a jednoduchosti užívání ideální volbu především pro pacienty na dlouhodobé udržovací terapii mesalazinem.

(luko)

Zdroje:
www.ncbi.nlm.nih.gov
www.webmd.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

I se střevními záněty se můžete opalovat. Pozor ale na přecitlivělost kůže

I se střevními záněty se můžete opalovat. Pozor ale na přecitlivělost kůže

Může za Crohnovu nemoc mykobakterie? Spekulace trvají…

Jak to, že někdo je k rozvoji Crohnovy nemoci vnímavější, zatímco jiný člověk neonemocní?

Nádor ve střevě odhalí najisto pouze kolonoskopie

Lidé s nespecifickými střevními záněty si zaslouží důkladné preventivní prohlídky. To sice velmi dobře vědí gastroenterologové, ovšem často to...

Mesalazin a biologická léčba – konkurenti, nebo spojenci?

Mesalazin a biologická léčba – konkurenti, nebo spojenci?

Dieta při ulcerózní kolitidě musí být ušitá na míru

Dieta při ulcerózní kolitidě musí být ušitá na míru

Nepodceňujte léčbu střevních zánětů. Je zároveň prevencí rakoviny

Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida patří mezi nespecifické střevní záněty. Jde o chronická onemocnění, která je třeba léčit dlouhodobě....

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Nemoci srdce