Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Aby Vánoce s „crohnem“ proběhly bez nehod

Nadcházející svátky jsou časem, kdy se na každém stole nachází nespočet dobrot vybízejících k ochutnání. Uniknout před všudypřítomnými kulinářskými lákadly nelze, ani pokud trpíte Crohnovou nemocí. A vlastně to ani není třeba. Stačí jen, pokud budete mlsat s rozumem a dodržíte několik důležitých zásad.

Aby Vánoce s „crohnem“ proběhly bez nehod
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V hlavní roli zdravý rozum

Většina vánočních pokrmů jsou speciality, na které se netrpělivě těšíme už měsíce. V těžkém boji odolat nejen sladkému pokušení, ale hlavně si užít svátky bez zbytečných zdravotních problémů, vám pomohou následující doporučení:

  • Jezte malé porce. Pokud sníte příliš mnoho čehokoliv, můžete se dočkat velkých nepříjemností, a to i pokud vám daný pokrm za běžných okolností nedělá problémy. Nezatěžujte své zažívání a šetřete svá střeva – mají v tomto čase i tak dost práce. Malé a časté porce zajistí, že nebudete hladoví, což mnohdy vede k následnému přejídání.
  • Pijte vodu. Při slavnostním hodování často zapomínáme na pitný režim. Proto si mezi jídly dejte sklenku čisté vody. Rozhodně udělá vašemu zažívání lépe než přeslazené nápoje nebo alkohol. Také díky ní zůstane vaše tělo dobře hydratované a vy se budete cítit mnohem lépe. Dostatek tekutin navíc působí jako prevence před přejídáním.
  • Alkohol konzumujte s mírou. Dráždí totiž střevní sliznici, což je to poslední, co by lidé s crohnem a ulcerózní kolitidou potřebovali. Několika koktejly a pár panáky k tomu byste si pak v kombinaci s bramborovým salátem mohli zadělat na pořádnou paseku.
  • Hřešte opatrně. Během návštěv u přátel a příbuzných není jednoduché odolat pokušení a alespoň neochutnat. Rozmyslete si ale, které dobroty ještě váš žaludek snese a čemu se raději vyhnout. Zkušenosti z minula by měly napovědět, že pokud vám loni vaječný koňak a vosí hnízda nesedly, nemá smysl to letos pokoušet znovu. Na sváteční tabuli ale jistě najdete pochoutky, které budou bezpečné i pro vás.
  • Poslouchejte své tělo. Pozorujete známky počínajícího vzplanutí Crohnovy nemoci? Ztrácíte chuť k jídlu, přepadla vás horečka nebo vás trápí křeče v břiše? Rozhodně tyto příznaky nepodceňujte ani během svátků a věnujte jim náležitou pozornost! Zapomeňte na společenské povinnosti a jděte si odpočinout, pokud se cítíte unavení. Nasaďte dietu a jezte jen pokrmy, které dobře snášíte. V případě zhoršení svého stavu neotálejte s návštěvou lékaře.

Přestože jsme zvyklí, že omezování k svátkům hojnosti nepatří, je důležité prožít Vánoce v klidu. Uvidíte, že bez opulentního přejídání se vám bude mnohem příjemněji.

(hak)

Zdroj: mynutritionintuition.wordpress.com
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Antibiotika: častá konzumace v dětství může přispět ke vzniku střevního zánětu!

Antibiotika: častá konzumace v dětství může přispět ke vzniku střevního zánětu!

9 tipů, jak si dopřát odpočinek od nemoci střev

Máte Crohnovu nemoc a chcete si konečně od své nemoci odpočinout? Máte pocit, že váš život řídí zažívání, a...

Trpíte střevním zánětem? Úlevu vám mohou přinést lázně

Pobyt v lázních si dnes mnoho lidí spojuje spíše s různými relaxačními aktivitami, jako jsou masáže či pobyt v...

Jak se naučit žít s Crohnovou chorobou

Jak se naučit žít s Crohnovou chorobou

Ulcerózní kolitida a těhotenství v otázkách a odpovědích

Ulcerózní kolitida a těhotenství v otázkách a odpovědích

Co nejdříve zjistěte, čím je lepší crohna nedráždit

Dietní opatření představují jednu z hlavních součástí léčby Crohnovy choroby. Přestože neexistují žádné striktní zákazy týkající se nevhodných potravin,...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování