S probiotiky můžete cestovat i při střevních zánětech

I lidé se střevními záněty rádi cestují. Někteří dokonce v době relapsu nebo navzdory mnohým obtížím, které jejich onemocnění obnáší. Někdy se ale stane, že se zažívací problémy při cestování objeví a nemusí souviset jen se samotným zánětem.

Je velmi důležité se na cestování při ulcerózní kolitidě nebo Crohnově chorobě dobře připravit. Od kontroly nebo konzultace u gastroenterologa přes případné očkování při cestě do exotických destinací až po nákup probiotik, která mohou ulevit při cestovatelských průjmech, nadýmání nebo naopak zácpě.

Probiotika VSL#3 jsou vhodná i při střevních zánětech

Probiotika pomohou zvládnout nebo odvrátit nepříjemné poruchy trávení při cestování i lidem se střevními záněty. Obsahují přátelské bakterie, z nichž se většina přirozeně vyskytuje v našem střevě. Přípravky je vhodné začít užívat již dva tři týdny před cestou a také v jejím průběhu a tím podpořit optimální funkci zažívání.

Probiotika jsou obvykle směsí různých bakterií. Nejčastěji se používají druhy rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces.

Čím víc druhů a množství bakterií přípravek obsahuje, tím větší je šance, že alespoň některé z nich v náročném prostředí trávicího traktu uspějí. Z diskuzí mezi pacienty vyplývá, že si každý chválí jiné druhy probiotik. Mezi ta, na kterých se nejčastěji shodnou, patří doplněk stravy VSL#3.

Probiotika VSL#3 obsahují osm druhů kmenů a vysokou koncentrací prospěšných bakterií. Přípravek dokáže posílit nebo případně úplně obnovit poškozenou střevní mikroflóru nejen na cestách. Doplněk stravy je vhodný i pro pacienty se střevními záněty, především s lehkou až středně těžkou ulcerózní kolitidou a pouchitidou, anebo pro jedince, kteří se potýkají se syndromem dráždivého tračníku.

Léky proti průjmům

Velká část pacientů se střevním zánětem používá při cestování probiotika nejen jako prevenci zažívacích obtíží, ale také jako terapii proti průjmům. Nejčastěji jde o přípravky, které obsahují účinnou látku loperamid, jež pomáhá při akutních i chronických průjmech tím, že snižuje hybnost střev a také nutkání na stolici.

I když se probiotika jeví jako skvělá možnost, jak si užít parádní dovolenou, pochopitelně nejsou samospásná. Vždy je důležité předem si zjistit, jaké jsou hygienické podmínky v místech, kde se během cestování budete pohybovat. V některých destinacích je například nutné vyhýbat se kohoutkové vodě a ledu do nápojů. Pokud si vaříte jídlo sami, hygienická opatření se týkají nejen vody, ale i oplachování a opracování potravin.

(vha)

Zdroje:

https://www.news-medical.net/health/Should-You-Take-Probiotics-Whilst-Travelling.aspx

https://www.strevni-zanety.cz/novinky/vsl-3-sup-sup-zivy-stit-z-prospesnych-bakterii-je-zpet-na-ceskem-trhu-909

https://www.crohn.cz/udalost/soutez-nebojte-se-s-ibd-cestovat