Jaké jsou nejčastější mimostřevní obtíže pacientů se střevními záněty?

Crohnova choroba i ulcerózní kolitida mohou způsobovat obtíže také mimo střevní systém. U pacientů se nejčastěji objevují bolesti kloubů či kožní projevy. Postiženy však mohou být i další orgány. Jaké to jsou?

Klouby

Záněty kloubů, označované jako artritida, jsou běžnou komplikací střevních zánětů. Zasaženy bývají především velké klouby dolních a horních končetin. V oblasti kloubu se hromadí tekutina, která může vést k otokům a následným bolestem. Příznaky se často zlepšují s úspěšnou léčbou střevního onemocnění a ve většině případů nezanechávají trvalé následky. V menším procentu případů mohou být zánětem postižena i kloubní spojení páteře. Tento stav se nazývá ankylozující spondylitida, která bohužel nakonec může vést ke ztuhlosti až ztrátě pohyblivosti páteře.

Kůže

Kůže bývá taktéž velmi často postižena. Nejběžnějším kožním problémem je erythema nodosum, která se objevuje u jednoho ze sedmi pacientů se střevním onemocněním, přičemž častěji postihuje ženy. Jedná se o červené až fialové hrbolky na kůži dolních končetin velikosti 1,5 cm. Příznaky ustupují s úspěšnou léčbou základního onemocnění. Vzácněji se může vyvinout stav označovaný jako pyoderma gangrenosum, který začíná jako drobné puchýřky kdekoliv na kůži, které se postupně prohlubují do bolestivých vředů.

Oči

Zánětem může být postižena pojivová tkáň mezi spojivkou a bělimou. Projeví se začervenáním a bolestivostí oka. Mnohem závažnější stav nastává při postižení samotné bělimy (skleritida) a duhovky (uveitida). V tomto případě, pokud zánět není léčen včas, může pacient přijít o zrak, proto při jakémkoliv podezření na zánět v oblasti oka je nutné co nejdříve vyhledat lékaře.

Kosti

Pacienti se střevním onemocněním bývají postiženi úbytkem kostní hmoty, v takovém případě mluvíme o řídnutí kostí. Děje se tak v důsledku sníženého vstřebávání vápníku ze zánětlivě změněného střeva. Další podíl na řídnutí kostí má kouření, snížený příjem vápníku potravou či užívání kortikosteroidů.

Ledviny

Pacienti se střevními záněty často trpí na zvýšenou tvorbu ledvinových kamenů. Vznikají kvůli častým průjmům, dehydrataci či nedostatečnému rozpuštění vápníku v moči. Příznaky ledvinových kamenů zahrnují bolest, nevolnost, zvracení a krev v moči. Další překážku v jejím odtoku může způsobit samotný zánět střeva utlačující močovody zvenčí. V tomto případě je často nutné operační odstranění postižené části střeva.

Játra

Pacienti, kteří mají těžký zánět v koncové části tenkého střeva nebo museli podstoupit jeho odstranění, mohou trpět na zvýšenou tvorbu žlučových kamenů. Děje se tak z důvodu špatného vstřebávání žlučových solí poškozeným či chybějícím střevem. Závažnějším, ale vzácnějším onemocněním je primární sklerozující cholangitida. Jedná se o zánět žlučových cest, který může vést až k poškození jater. Mezi příznaky patří únava, svědění, žloutenka a úbytek hmotnosti.

Cévy a krev

Lidé trpící střevními záněty mají oproti zdravé populaci až dvakrát vyšší riziko vzniku krevních sraženin. To roste s užíváním hormonální antikoncepce, kuřáctvím či imobilitou po operačním výkonu. Pokud se objeví bolest, otok a citlivost na noze nebo bolest na hrudi a dušnost, je nutné vyhledat lékaře. Běžně se u pacientů setkáváme s anémií. Jedná se o nižší počet červených krvinek či sníženou hodnotu hemoglobinu − barviva přenášejícího kyslík. Vzniká nejčastěji na podkladě nedostatku železa či vitaminů, které se hůře vstřebávají poškozeným střevem. Při závažnější anémii jsou hlavními příznaky chronická únava, dušnost, bolesti hlavy a celková slabost.

Pomoci mohou i probiotika

U pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou jsou mimostřevní obtíže častá záležitost. Projevy se většinou zmírní nebo úplně vymizí při úspěšné léčbě střevního onemocnění. Kromě předepsaných léků je potřeba pečovat i o střevní mikroorganismy, které zajišťují rovnováhu trávení a podporují imunitu. Toho lze dosáhnot pestrým jídelníčkem a podpořit podáváním probiotik. U ulcerózní kolitidy dobře funguje probiotický přípravek VSL#3.

(mraf)

Zdroje:

http://www.ibdclinic.ca/what-is-ibd/complications/

http://www.alliedacademies.org/articles/extraintestinal-manifestations-of-inflammatory-bowel-disease-clinical-aspects-and-pathogenesis-9942.html

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2012/01/02.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3127025/