Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

 * Jméno: 
 * E-mail: 
 * Otázka: 
 * Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1449 záznamů z celkového počtu 1449, zobrazeny 31. - 35.

 1  2  3  4  5  6  [ 7 ]  8  9  10  11 
Aneta
Dobrý den, jak dlouho účinkuje Humira?
Odpověď lékaře:
Dobrý den, běžně se Humira u IBD aplikuje 1x za 14 dní, což vychází právě z poznatků o délce účinnosti léku. S pozdravem.
Renata Coufalová
Ráda bych věděla, který z hormonálních léků, které se lékaři předepisují na relaps Crohnovy choroby, má nejmenší vedlejší účinky - medrol, prednison, entocort tatd? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nejméně vedlejších účinků má tzv budesonid, který je obsažen např. v Entocortu, Budenofalku, Cortimentu. S pozdravem.
Hana
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mam postupovat? Mam střevní obtíže, ale "pouze" pri vyprazdňování. Mivam obcas zvysenou plynatost, se zápachem. Tento stav doprovází nafoukle břicho. A při vyprazdňování je stolice ne kompaktní a chodím tudíž častěji, nez se vyprazdnim cela. Když tento stav přejde (cca 2-3dny) je vse v normálu. Pravidelna , pevná stolice vzdy ráno. Minimalizovala jsem cukry a alkohol, pečivo z žitne mouky, pšenice pouze v testovinach. Sportují 2x týdne. Je možné nějake vyšetření, co toto způsobuje? Děkuji za radu. S pozdravem
Odpověď lékaře:
Dobrý den, u žen mohou být podobné obtíže např. v rámci menstruačního cyklu (při ovulaci, před menstruací apod), zkuste to vysledovat, zda to nemá tuto pravidelnost. Pokud ne, pak navštivte lékaře a obtíže s ním konzultujte. Nicméně se nejspíš i tak nebude jednat o nic závažného. S pozdravem.
Aneta
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když mám Ulcerózní kolitidu škodí každodenní piti kávy? Dekuji
Odpověď lékaře:
Ne, neškodí.
Kateřina
Dobrý den, je to přesně 14 dní co jsem byla na koloskopii, diagnóza: nález UC s postižením caeca. Byl mi nasazen Salofalk 1,5g 1-0-1 a kontrola v červnu, kde se dozvím i výsledky biopsie. Ráda bych se zeptala, co přesně mi vlastně je a po jaké době začne lék účinkovat a jak má vlastně působit? Beru 14 dní, změna je, ale nejsem si jistá jestli k lepšímu (dříve střídání zácpy a průjmu, nyní bez zácpy, ale třeba 4 stolice denně). Pomohla by šetřící dieta? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
Odpověď lékaře:
Podle toho, co píšete, máte ulcerozní kolitidu, informace o této nemoci si můžete načíst na těchto stránkách. Lék Salofalk obsahuje mesalazin, což je lék působící protizáněltivě na střevo. Je to základní lék na UC. S hodnocením efektu léčby počkejte alespoň měsíc, i proto vás lékař objednal s určitým odstupem. Šetřící dieta není nutná, jezte, co vám chutná a co dobře strávite.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Zelený zákal