Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1399 záznamů z celkového počtu 1399, zobrazeny 51. - 55.

[ 11 ]  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Radek
Dobrý den, mám diagnostikovanou Crohnovu chorobu a nevím si rady. Na internetu jsem četl, a to mi řekl i můj ošetřující lékař, že je to dědičné. Partnerka by chtěla mít dítě, ale nevíme, jestli by to nemělo i naše dítě. Můj lékař mi na to nebyl schopen odpovědět. Předem děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, jestli bude mít Vaše dítě Crohnovu nemoc nebo ne, to Vám opravdu nikdo není schopen říci. Vy jako rodič s CN máte vyšší riziko výskytu Crohnovy nemoci u svého dítěte než je ve zdravé populaci, ale zároveň nutno říci, že vždy svým dětem předáváme geny pro dobré věci, ale i pro nemoci, takže stejně tak může rodič předávat geny s vyšším rizikem pro vývoj vysokého tlaku, cukrovky, obezity, nádorů... Jinými slovy: nejedná se o jasně vyjádřenou dědičnost s vysokým rizikem onemocnění jako je to např. u některých onemocnění typu hemofilie, dědičné hluchoty apod., a z mého pohledu to tedy není důvod nemít děti, protože jistotu zdravého dítěte nemá opravdu nikdo na světě. S pozdravem.
Michal T
Dobrý den. Už několik let mě trápily střevní potíže. Zvláště při nevhodné stravě (pálivá, hodně tučného jídla) případně po požití většího množství alkoholu nebo nefiltrovaného piva. Tyto obtíže se projevovaly většinou průjmem a za den zase odezněly. Nicméně před čtrnácti dny mě začalo výrazně bolet v levém boku, měl jsem lehké průjmy s příměsí krve. Byl jsem s tím u lékaře a zde mi byla pomocí RTG, krve a Sono diagnostikována kolitida. Dle lékaře na sonografii je střevo zasaženo zhruba do poloviny. Měl jsem také zvýšené CRP zhruba na 60. Byla mi tedy nasazena ATB Etnizol a Amoksiklav. Po týdenním přeléčení mi bylo řečeno, že mám udržovat dietní a klidovější režim + si pořídit probiotika a hlavně být více v klidu. Výrazná bolest břicha sice přestala. To místo je stále citlivější. Naopak začalo častější nucení na stolici s následnou poměrně úzkou stolicí a nedokonalé vyprazdňování. Také mě začaly výrazně trápit větry a nadýmání. Břicho také lehce pobolívá, ale bolesti už se nedají příliš lokalizovat a jejich místo se mění po celém břiše. Doktoři mi říkali, že potíže budou ještě chvíli přetrvávat. Nicméně v tuto chvíli nevím, jak dál. Je to vůbec kolitida? Není to něco vážnějšího nebo naopak méně vážného? Jaká konkrétně probiotika si mám pořídit? Co můžu jíst a co ne, když každý zdroj uvádí bezezbytkovou dietu poněkud odlišnou? Jak dlouho mám být ještě bez sportu? Není podivné nadměrné nadýmání a zúžená stolice, když předtím toto víceméně nebylo? Jsem prostě plný otázek a nevím, kde na ně hledat odpovědi, tak se obracím zde. Předem děkuji za odpověď Michal Trávníček
Odpověď lékaře:
Dobrý den, nejsem z toho dotazu úplně moudrá..pokud by se mělo jednat o kolitidu v rámci ulcerozní kolitidy, pak je jistě indikováno provedení koloskopie k určení přesnějšímu rozsahu onemocnění a hlavně nasazení léčby (nejspíše mesalazin perorálně či lokálně či obojí). Pokud by se jednalo o infekční kolitidu, tak by měla odeznít, nicméně zdá se mi méně pravděpodobná. Klidovější režim byste měl dodržovat v období relapsu onemocnění, ale dá se říci, že můžete dělat, nač se subjektivně cítíte a co zvládnete. Stejěn tak s dietou, žádná dieta zánět výrazněji neovlivní, jen může ovlivnit příznaky onemocnění, takže můžete opět jíst, co Vám dělá dobře. Nedobře většinou v době relapsu dělá větší množství vlákniny (syrové ovoce, zelenina), luštěniny, mléčně výrobky.. Z probiotik si můžete koupit např. VSL3. Všechny tyto otázky by Vám měl zodpovědět ošetřující gastroenterolog. S pozdravem.
Veronika
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Už rok mám problémy s častým nadýmáním a průjmem, někdy i 10x denně a trvá třeba 5 dnů. Byl mi udělán rozbor krve, kde mi vyšli hraniční hodnoty lymfocytu a vyšší Igg - 27. Může toto poukazovat na nějaký střevní problém, alergii, popř. myslíte, že je vhodné podstoupit kolonoskopii? Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobry den, ano, jiste je vhodne v tomto případě podstoupit gastroenterologické vyšetření s endoskopií. S pozdravem.
bog
Dobrý den, odmalička asi rychlejší metabolismus, při stresech ranní stolice vícekrát i třeba bez průjmu. Průjem v průměru 1x za měsíc dobře ragující na endiaron. Nyní 35 let, před dvěma roky se objevil průjem a bolesti břicha na dva týdny. To samé o rok později. To samé teď, kdy trvá tři týdny. Každý den bolesti břicha, podle intenzity bolestí je průjem nebo není, většinou ale je. Před dvěma lety jsem měl kolonoskopii s negativním výsledkem, která ovšem proběhla půl roku po obtižích. Žádanku jsem dostal od mladého doktora, který se učil a byl za mého obvodního na středisku. Co jsem vyčetl, tak takovýto průběh muže klidně značit IBD. Má otázka - dokáže se zánět ve střevě v remisy zhojit na tolik, že půl roku po první atace není poznat? Nebo mohu mít postižené jen tenké střevo, které se jen tak asi nevyšetří? i s ohledem na problémy s rychlostí které popisuji níže? Nyní mám pouze žádanku na UZ s tím, že bez něj mě žádanku na gastro nevypíše, ani nevypíše kolonoskopii, to prý jen na gastru. Zkusil jsem volat na gastro střediska a skutečně bez žádanky od praktického mám smůlu. Takže budu čekat měsíc na pouhý UZ břicha. Pak třeba dostanu žádanku na gastro, kam se dostanu za tři měsíce, kde na kolonoskopii budu čekat opět třeba půl roku. Je tohle normální? Když to sečtu tak to klidně může být 10 měsíců? Co byste dělal(a) Vy? No nicméně mě zajímá jak je to s tím vyhojením střeva po první atace. Děkuji za odpověď.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, jistě je teoreticky možné, aby u střevního zánětu došlo i ke spontánnímu vyhojení. Nejsem ale úplně přesvědčena, že se v tomto případě jedná o střevní zánět, možná spíše o dráždivý tračník. Pokud máte problém domluvit se na vyšetření na gastroenterologii v místě bydliště, můžete to zkusit jinde, ne každé pracoviště vyžaduje doporučení. S pozdravem.
Petr
Dobrý den, před 5 týdny mi z ničeho nic začaly průjmy. Z počátku jsem měl průjem jednou za tři dny a vždy mi ho zastavil endiaron. Asi po týdnu už jsem měl ale průjem každý den a to i 8x za den.Navštívil jsem lékaře, ten mi odebral krev, byl mi proveden výtěr z konečníku, vyšetření stolice, ultrazvuk břicha - vše bez nálezu. Dostal jsem tedy probiotika a začal dodržovat přísnou dietu (žadný lepek ani mléko). Probiotika už mám nyní dobrané, stav se zlepšil, na wc chodím 1x - 2x denně ale stolice je stále průjmovitá. Břicho mě bolí v oblasti obou boků a mívám zvýšenou teplotu - max 37,2.Žádné další příznaky nemám, krev ve stolici není, únavou netrpím, zhubl jsem za 5 týdnů jen 3 kila. Bylo mi sděleno, že pro endoskopické vyšetření není důvod, že moje problémy vyplývají ze stresu a psychiky. Já ale stresy netrpím, psychicky jsem se nikdy necítil lépe. Chci se zeptat, zda moje problémy můžou souviset s IBD, nebo je to vyloučeno? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, obtíže mohou souviset např. s infekční kolitidou, jistě nelze ani vyloučit IBD, myslím si, že pokud trvají více jak měsíc, kultivačně nebyl zjištěn žádný patogen, pak koloskopie indikována je. S pozdravem.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Polévka s vůní orientu: jak si připravit domácí Pho Bo