Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Poradna lékaře

Kdo odpovídá na vaše dotazy?

MUDr. Petra Matějková, Ph.D.
členka Pracovní skupiny pro idiopatické střevní záněty (PS IBD) České gastroenterologické společnosti
pracoviště: gastroenterologie EGK s.r.o.-Sanatorium sv. Anny, Praha 3 www.egk.cz

Plné znění prohlášení.

Položit dotaz

* Jméno: 
* E-mail: 
* Otázka: 
* Kontrolní kód (opište): 

Nalezeno 1386 záznamů z celkového počtu 1386, zobrazeny 51. - 55.

[ 11 ]  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 
Pavlína Čabelková
Dobrý den, mám 25 let roztroušenou sklerózu. Nyní 5 měsíců potíže s velkým nadýmáním, bolest v pravém podbřišku až do boku, 3 měsíce zvýšené teploty-ustoupily, stále citlivost, pocit plnosti, únava, nevolnost.Stolice velmi objemná, někdy naopak stužkovitá, zapáchající, barva občas do žluta.Úbytek váhy 6kg, 2kg se podařilo přibrat na 50 kg při výšce 156cm. Vyšetření kolonoskopie, MR elektroklýza -vyloučení IBD, sono, odběry lepek, mléko,vše bez nálezu.CRP v mezích normy.Pouze na sonu 2x nález: diskrétní množství volné tekutiny v pravém podbřišku a slepé střevo 2x nenalezeno (mám ho).Pomáhá ledování, prášky na bolest, méně jídla Pak zase lepší období.Vyšetření žaludku neprovedeno. Diagnóza neurodigestivní asthenie. Lék Duspatalin 2x1 + Trittico 75 mg, dietní šetření.Stále se necítím dobře i přes léčbu,nikdy předtím jsem neměla vážné zažívací potíže.Na RS beru 8 let Gylenii 0,5mg.Můžete mi prosím sdělit Váš názor?Nechtěla bych nic zanedbat a stále to není ono, co se zažívání týká.Děkuji Vám mnohokrát za odpověď Čabelková
Odpověď lékaře:
Dobrý den, není jednoduché takto určit diagnozu, ale pokud jste měla veškerá výše uvedená vyš. negativní (koloskopie, MR entroklýza, lab. odběry..), pak se nejspíše nejedná o zánětlivé onemocnění střev. Obtíže mohou být způsobeny dráždivým tračníkem, na kolik se může podílet i základní diagnoza RS a její léčba, to musíte konzultovat s oš. neurologem. Držím palce.
Katka
Dobrý den, v 2/2014 jsem podstoupila v Sanatoriu sv. Anny transnazální gastroskopii - byl zjištěn gastroduodenální reflux. Nyní jsem byla 13.2.2018 na kolonoskopii a gastroskopii v celkové narkóze. V dřívější době mi byla doporučena gastroenterologická poradna, ale nyní mi byly nabídnuty konzultace u Vás, paní doktorko Matějková. Mohla by jste si mě vzít do péče? Nyní týden po zákrocích mě trápí bolesti konečníku - objevila jsem 3 malé hemoroidy. Pálení, řezání a bolest není výjimkou. Trápí mě dlouhodobé průjmy a zácpy, bolesti břicha. V roce 2009 mi byla po LACHE zjištěna nodulární fokální hyperplazie jater a endometrióza. Děkuji za kladnou odpověď. Katka Vondrová
Odpověď lékaře:
Dobrý den, samozřejmě se můžete objednat ke mně do ambulance. Co se týče obtíží s hemoroidy, tam je pořeba se objednat do ambulance proktologie, která je též na našem pracovišti, na recepci Vám dají kontakt. Mějte se hezky.
Tereza
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Již 8 let trpím velmi častou stolici, denně jdu klidně i 15x, nejhorší to bývá dopoledne, stolice je kašovitá, barvy jsou různé, často s nestrávenými zbytky potravy. Vyšetření mám za sebou tato - PET CT, 4x kolonoskopie, rektoskopie, gastroskopie, vyloučena alergie na lepek i mléko, zánět žádný, nikde nikdo nenašel problém, ovšem já strašně trpím, jsem takřka neustále na záchodě, někdy je stolice jakoby s pískem. Jsem už zoufalá, absolutně nejsem schopna fungovat, nemohu pracovat, nikam chodit, jediné, co pomůže je několik dní hladovky, zkoušela jsem všelijaké diety bez lepku, laktózy, nesmažit atd., ale nic nepomáhá. Už mám i velké psychické problémy, antidepresiva mám, ale na stolici to nic nemění. Teď mi byl diagnostikován ještě gen na Bechtěrevovu nemoc, ale ta se střevy prý nesouvisí a zánět tam nemám. Prosím, napadá Vás, co by to ještě mohlo být? Jsem i neustále unavená, pokud to s tím může souviset. Děkuji moc za radu.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, pokud veškerá vyšetření opakovaně byla negativní, jedná se nejspíše o dráždivý tračník. Ten může pacienta velmi potrápit častými stolicemi i kolem 10x za den. Typicky to bývá během dopoledne, téměř nikdy se nestává, že by pacienta potřeba stolice budila v noci. Celkem dobrý účinek mívají např. kalciové prášky s kodeinem, sulpirid (novější SSRI antidepresiva většinou tak účinná nebývají). Poraďte se s ošetřujícím gastroenterologem. Držím palce.
Andrea B.
Dobrý den. Mám dotaz ohledně genetiky – dědičnosti Crohnovy choroby. Můj přítel (26 let) trpí touto nemocí 5 let, z toho celá tato doba by se dala označit za období remise. Nikdy neměl žádné větší komplikace, pouze ze začátku (příčina odhalení nemoci) stavy nevolnosti, krev ve stolici, časté nadýmání. O dobrý zdravotní stav se stará pečlivou dietou, která mu vyhovuje, a denně bere Imuran (150 mg). Chci se zeptat, jaká je šance přenosu nemoci na budoucí potomky, a zároveň jestli je potřeba před plánovaným početím Imuran na nějakou dobu vysadit? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, riziko, že dítě rodiče s CN bude mít také CN, je o něco vyšší než u zdravé populace, ale rozhodně ne o tolik, abyste se musela obávat. Stejně tak si neseme vyšší riziko pro své děti, pokud máme vysoký tlak nebo cukrovku nebo jiné choroby, zkrátka u každého je to něco. Co se týče vysazování Imuranu před plánovaným rodičovstvím u mužů, jsou na to různé názory, ale většinou se nevysazuje. Každopádně bude dobré, když se přítel poradí se svým ošetřujícím gastroenterologem.
Zuzana Bílá
Syn 34let.Crohnova nemoc.Nekolikrat operovan,pred 10letyodebrano 20cm tenkeho streva.Pred rokem znovu zhoršení,vyvod tenkeho streva,po půl roce zanoreni.Po 3 mesicich znovu zhorseni,ubytek na vaze 15kg. Zjištěno zúžení tenkeho streva,nyni bude v Olomouci znovu operovan 5.2.2018.Je mozno se objednat v Praze ke konzultaci?Jsme z Olomouce.
Odpověď lékaře:
Dobrý den, to byste se museli domluvit přímo v některém centru biologické léčby, internetová poradna toto nezprostředkovává. Synovi každopádně držím palce.
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Láká vás vyzkoušet vodní dýmku? Pak pozor nejen na infekce!