Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

S probiotiky můžete cestovat i při střevních zánětech

I lidé se střevními záněty rádi cestují. Někteří dokonce v době relapsu nebo navzdory mnohým obtížím, které jejich onemocnění obnáší. Někdy se ale stane, že se zažívací problémy při cestování objeví a nemusí souviset jen se samotným zánětem.

S probiotiky můžete cestovat i při střevních zánětech
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Je velmi důležité se na cestování při ulcerózní kolitidě nebo Crohnově chorobě dobře připravit. Od kontroly nebo konzultace u gastroenterologa přes případné očkování při cestě do exotických destinací až po nákup probiotik, která mohou ulevit při cestovatelských průjmech, nadýmání nebo naopak zácpě.

Probiotika VSL#3 jsou vhodná i při střevních zánětech

Probiotika pomohou zvládnout nebo odvrátit nepříjemné poruchy trávení při cestování i lidem se střevními záněty. Obsahují přátelské bakterie, z nichž se většina přirozeně vyskytuje v našem střevě. Přípravky je vhodné začít užívat již dva tři týdny před cestou a také v jejím průběhu a tím podpořit optimální funkci zažívání.

Probiotika jsou obvykle směsí různých bakterií. Nejčastěji se používají druhy rodu Lactobacillus, Bifidobacterium a Saccharomyces.

Čím víc druhů a množství bakterií přípravek obsahuje, tím větší je šance, že alespoň některé z nich v náročném prostředí trávicího traktu uspějí. Z diskuzí mezi pacienty vyplývá, že si každý chválí jiné druhy probiotik. Mezi ta, na kterých se nejčastěji shodnou, patří doplněk stravy VSL#3.

Probiotika VSL#3 obsahují osm druhů kmenů a vysokou koncentrací prospěšných bakterií. Přípravek dokáže posílit nebo případně úplně obnovit poškozenou střevní mikroflóru nejen na cestách. Doplněk stravy je vhodný i pro pacienty se střevními záněty, především s lehkou až středně těžkou ulcerózní kolitidou a pouchitidou, anebo pro jedince, kteří se potýkají se syndromem dráždivého tračníku.

Léky proti průjmům

Velká část pacientů se střevním zánětem používá při cestování probiotika nejen jako prevenci zažívacích obtíží, ale také jako terapii proti průjmům. Nejčastěji jde o přípravky, které obsahují účinnou látku loperamid, jež pomáhá při akutních i chronických průjmech tím, že snižuje hybnost střev a také nutkání na stolici.

I když se probiotika jeví jako skvělá možnost, jak si užít parádní dovolenou, pochopitelně nejsou samospásná. Vždy je důležité předem si zjistit, jaké jsou hygienické podmínky v místech, kde se během cestování budete pohybovat. V některých destinacích je například nutné vyhýbat se kohoutkové vodě a ledu do nápojů. Pokud si vaříte jídlo sami, hygienická opatření se týkají nejen vody, ale i oplachování a opracování potravin.

(vha)

Zdroje:

https://www.news-medical.net/health/Should-You-Take-Probiotics-Whilst-Travelling.aspx

https://www.strevni-zanety.cz/novinky/vsl-3-sup-sup-zivy-stit-z-prospesnych-bakterii-je-zpet-na-ceskem-trhu-909

https://www.crohn.cz/udalost/soutez-nebojte-se-s-ibd-cestovat

 

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

I s IBD je dobré pravidelně sportovat

I s IBD je dobré pravidelně sportovat

Střevní záněty a superpotraviny: Jsou vůbec vhodné?

Pokud si zadáte slovo superpotravina do vyhledávače, vyjede vám dlouhý seznam a velké množství nejrůznějších surovin, které jsou za...

Recepty na lahodné cukroví vhodné i pro pacienty se střevními záněty

Blíží se Vánoce a jako každý rok před lidmi s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou vyvstává několik otázek. Mám...

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Může příchod podzimu a zimy ovlivnit projevy střevních zánětů?

Může příchod podzimu a zimy ovlivnit projevy střevních zánětů?

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?

K tématu střevních zánětů a těhotenství je důležité na úvod říct, že většina pacientek prožívá „normální“ těhotenství a většině...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci