Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?

K tématu střevních zánětů a těhotenství je důležité na úvod říct, že většina pacientek prožívá „normální“ těhotenství a většině se narodí zdravé děti. Přesto je potřeba upozornit na některá důležitá fakta, která se těhotenství a střevních zánětů týkají.

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Plánované versus neplánované těhotenství

V současné době neexistují důkazy, že by ulcerózní kolitida nebo neaktivní Crohnova choroba nepříznivě ovlivňovaly plodnost žen. Negativní vliv na schopnost mít potomka nemají ani léky užívané k léčbě střevních zánětů.

Výhodou plánovaného těhotenství u žen se střevním zánětem je možnost včas uzpůsobit léčbu a pečlivě dodržovat režimová opatření. Nastávající maminky se mohou na postupu a intervalu kontrol včas domluvit se svým gastroenterologem i gynekologem. Při neplánovaném těhotenství je důležité co nejdříve informovat lékaře, který upraví léčebný režim. Změny v léčbě se týkají zejména methotrexátu, který může způsobit vývojové vady plodu, a proto by se v těhotenství neměl užívat.

Léčba s miminkem v břiše

Většina léků užívaných k léčbě střevních zánětů je považována za bezpečnou. Přínosy léčby převyšují případná rizika pro plod, a proto by těhotné pacientky měly dodržovat předepsanou léčbu a držet tak nemoc pod kontrolou.

Pokud není střevní zánět v akutním stadiu, riziko relapsu (znovuvzplanutí a zhoršení nemoci) je v těhotenství stejné jako u netěhotných žen. Některá vyšetření, která pacientky se střevními záněty běžně absolvují, se v těhotenství nedoporučují. Jedná se například o kolonoskopii nebo rentgenové vyšetření. Naopak magnetická rezonance je považována za bezrizikovou.

Onemocní i vaše dítě?

  • Genetika. Přestože riziko rozvoje střevního zánětu u potomků je malé, děti párů, kde mají střevní zánět oba partneři, jsou považovány za více ohrožené, než když onemocněním trpí jen jeden z partnerů.
  • Způsob porodu. Vaginální porod ani porod císařským řezem nemají vliv na případné budoucí riziko rozvoje střevního zánětu u dítěte.

Důležitý je správný režim

Pro těhotné pacientky se střevními záněty je důležitá správná životospráva. Měly by se co nezdravěji stravovat, vyhýbat se stresu a dbát na přísun všech živin. Vyplatí se jim také nechat si zkontrolovat hladinu vitaminu B12, vitaminu D a železa. V případě jejich nedostatku je vhodné tyto živiny řádně doplnit vhodným stravovacím režimem nebo pomocí doplňků stravy.

(pak)

Zdroj: https://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files/14054Pibd.pdf

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

Může příchod podzimu a zimy ovlivnit projevy střevních zánětů?

Může příchod podzimu a zimy ovlivnit projevy střevních zánětů?

Odvážná a velice silná – navzdory všem komplikacím Crohnovy choroby

33letá Tereza Nagyová se s Crohnovou chorobou potýká 15 let. Za sebou má snad všechny komplikace, které si lze...

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Optimální příjem vody i dalších tekutin je zcela zásadní pro všechny z nás. Pro jedince se střevními záněty to...

S probiotiky můžete cestovat i při střevních zánětech

S probiotiky můžete cestovat i při střevních zánětech

Recepty na lahodné cukroví vhodné i pro pacienty se střevními záněty

Recepty na lahodné cukroví vhodné i pro pacienty se střevními záněty

I s IBD je dobré pravidelně sportovat

Trápí vás nejistota, jak a zda vůbec cvičit, když trpíte Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou? Může správné cvičení podpořit...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba