Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Překvapit, ale neurazit: Co darovat člověku bojujícímu se střevním zánětem?

Vybrat pod stromeček takovou věc, která opravdu potěší, bývá obecně dost těžké. Koupit vhodný dárek pro blízkou osobu potýkající se s nemocnými střevy se pak může jevit jako nemožné. Díky našim tipům a radám to ale určitě zvládnete na jedničku.

Překvapit, ale neurazit: Co darovat člověku bojujícímu se střevním zánětem?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nestyďte se zbytečně

Připadá vám dárek, který souvisí s nemocí střev, nevhodný a urážlivý? Sám člověk s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou to tak vnímat nemusí. Koneckonců jde o chronickou nemoc, kterou on sám musel přijmout a zvyknout si na ni. A to samé nejspíše očekává i od vás. Proč tedy nerozbít tabu třeba právě o Vánocích? Máme pro vás tipy na dárky drobné i hodnotné, úsměvné i skutečně praktické.

Do kuchyně i do koupelny

Co tedy může vašeho blízkého pod stromečkem příjemně překvapit?

 • Kuchyňské spotřebiče. Člověk s nespecifickým střevním zánětem potřebuje vařit zdravě. Vše by navíc mělo být dostatečně měkké. Mohl by se proto hodit kvalitní tlakový či napařovací hrnec nebo třeba novinka jménem polévkovač.
 • Hygienické potřeby. Cestovní balení tekutého mýdla a jemné vlhčené ubrousky. To vše zabalené dohromady v decentní elegantní taštičce, která se vejde do kabelky či aktovky a která nechává místo i na léky a náhradní spodní prádlo. To je praktická drobnost, kterou využije každý člověk s nemocnými střevy, ačkoliv sám si nic takového mnohdy nepořídí.
 • Domácí relaxace. Mnozí pacienti s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou trpí bolestmi kloubů, zejména zad. Od těch může ulevit vyhřívaná masážní podložka na křeslo, kterou je možné umístit i do auta. A co takhle masážní podložka do vody, která z vany rázem vytvoří horkou vířivku? Pomoci může i od bolestí břicha nebo prostě poskytne jen příjemný odpočinek.
 • Technika pro volný čas. Tráví váš blízký mnoho času doma, na kontrolách u lékaře nebo v nemocnici? Zauvažujte nad čtečkou knih, tabletem nebo lehkým notebookem. Dobrým nápadem jsou také nejrůznější hudební a filmové aplikace, audioknihy či e-knihy.
 • Vtipné dárky. Pokud má dotyčný opravdu smysl pro humor, zaběhněte do knihkupectví pro nějakou z knížeček se „záchodovou tematikou“ nebo třeba pro vtipně potištěný toaletní papír. A co takhle originální záchodové prkénko? 

V čem může být problém  

Nemoc by samozřejmě člověka neměla nijak omezovat nebo předurčovat. Pokud tedy víte o něčem zcela „z jiného soudku“, co vašeho blízkého zaručeně potěší, neváhejte. Dejte si ale pozor, aby dárek nebyl při střevním zánětu nevhodný nebo nepoužitelný. To by z věcí, které dáváme pod stromeček obvykle, mohly být například:

 • alkohol,
 • káva a čaj,
 • určité potraviny,
 • adrenalinové zážitky,
 • poukaz na večeři,
 • sportovní aktivity či pomůcky,
 • nevhodně vybraná dovolená.

Pokud stále váháte, zda je váš nápad skutečně dobrý, zkuste pročíst naše stránky. Věnovali jsme se již mnoha věcem a aktivitám, které jsou či naopak nejsou vhodné při střevních zánětech.

(luko)

Zdroj: 
www.sobadass.me

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Co je syndrom krátkého střeva a jak se projevuje?

Co je syndrom krátkého střeva a jak se projevuje?

Působí příchod jara a léta na střevní záněty?

O mnoha chronických nemocech se traduje, že se se změnou roční doby zhoršují nebo zlepšují. I o nespecifických střevních...

Píštěle – svízelná komplikace střevních zánětů

Hnisavé píštěle jsou při střevních zánětech nevítanou komplikací. Jejich rozpoznání i léčba nejsou vždy snadné ani rychlé. Jak s...

Nespecifické střevní záněty často doprovází bolest kloubů

Nespecifické střevní záněty často doprovází bolest kloubů

Zimou proti střevním zánětům?

Zimou proti střevním zánětům?

Trpíte střevním zánětem? Úlevu vám mohou přinést lázně

Pobyt v lázních si dnes mnoho lidí spojuje spíše s různými relaxačními aktivitami, jako jsou masáže či pobyt v...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie