Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Pohybem proti střevním zánětům?

Pohyb bezpochyby prospívá našemu fyzickému i psychickému zdraví. Má však i další výhody − dokáže například ulevit pacientům s nespecifickými střevními záněty. Víte proč a jaké cvičení zvolit?

Pohybem proti střevním zánětům?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zlepšuje spánek i trávení

Pohyb není zázračným všelékem. Pár dřepů vás všech neduhů spojených s nespecifickými střevními záněty (IBD) nezbaví, ale pravidelné cvičení přináší řadu výhod a zlepší kvalitu vašeho života. Víte proč?

 • Pohyb zvyšuje efektivitu trávicího systému, a tak zlepšuje trávení.
 • Sport má příznivý vliv na celkovou kondici, fyzickou výkonnost a zdraví imunitního systému. 
 • Cvičení zmírňuje stres. Vyplavuje se při něm totiž endorfin, známý jako „hormon štěstí“. Zmírnění stresu má velmi příznivé účinky jak na aktivitu onemocnění, tak na celkovou kvalitu života.
 • Pravidelná fyzická aktivita zlepšuje kvalitu spánku.
 • Pohyb je prevencí osteoporózy (řídnutí kostí), které nespecifické střevní záněty často provází. Řídnutí kostí patří také k vedlejším účinkům některých léků využívaných k léčbě IBD. Pohybové aktivity mohou zlepšit stabilitu a zvýšit svalovou sílu − můžete tak předejít zbytečným pádům a zlomeninám.

Sport vybírejte s rozvahou

Výběr vhodného sportu je velice důležitý. Pacientům s IBD jsou většinou doporučovány spíše klidnější sporty, jako je například jóga, taj-či nebo golf. Nevhodné jsou pro ně naopak sporty s prudkými doskoky, jako je třeba běh.

Pokud jste se rozhodli cvičit, ujistěte se, že v rámci sportoviště jsou dostupné toalety. Myslete také na dostatečnou hydrataci a láhev s vodou mějte vždy po ruce. Neméně podstatné také je, abyste u sportu vydrželi dlouhodobě. Zvolte si proto takovou aktivitu, která vás baví. Cvičit můžete i s přáteli nebo s partnerem. Dejte sportům šanci a vyberte si ten, který je pro vás ten pravý.

Inspirace z Asie

Jednou z podpůrných léčebných metod nespecifických střevních zánětů jsou relaxační techniky. Mezi ně patří třeba dechová cvičení, progresivní svalová relaxace a další. Některé sporty tyto relaxační techniky přímo zahrnují. Kromě výše zmíněných přínosů fyzických aktivit tak přinášejí i další benefity. Například taj-či, jóga nebo čchi-kung sdružují pečlivě řízené pohyby i techniky dýchání. Kromě zlepšení rovnováhy, svalové síly a pohyblivosti tak přinášejí další výhody, jako jsou:

 • snížení stresu,
 • mírnění svalového napětí,
 • úleva od chronických bolestí,
 • zlepšování kvality spánku,
 • odbourávání únavy,
 • navozování psychické pohody a vyrovnanosti.

Pravidelná fyzická aktivita je obrovským přínosem pro každého. Pokud ale trpíte Crohnovou nemocí nebo ulcerózní kolitidou, vhodným sportem by pro vás mohla být například právě jóga, taj-či nebo čchi-kung, které v sobě snoubí nejen výhody fyzické aktivity, ale i relaxačních technik. Splňují tak veškeré požadavky vyplývající z problematiky IBD.

(dos)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/crohns-disease/exercise

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/uc-exercise

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/ulcerative-colitis/features/exercising-when-you-have-a-gi-disorder

https://inflammatoryboweldisease.net/treatment/complementary-and-alternative-therapies/relaxation-techniques/

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Střevní záněty a superpotraviny: Jsou vůbec vhodné?

Střevní záněty a superpotraviny: Jsou vůbec vhodné?

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?

K tématu střevních zánětů a těhotenství je důležité na úvod říct, že většina pacientek prožívá „normální“ těhotenství a většině...

Na Svatováclavské konferenci máte informace o IBD z první ruky

Pacientské sdružení, přesněji nezisková organizace Pacienti IBD, z. s., pořádá každý rok Svatováclavskou konferenci pro pacienty se střevními záněty...

Se střevními záněty na cestách

Se střevními záněty na cestách

Kožní problémy? Při střevních zánětech nejsou výjimkou

Kožní problémy? Při střevních zánětech nejsou výjimkou

Může příchod podzimu a zimy ovlivnit projevy střevních zánětů?

Problematika vlivu ročních období na střevní záněty je mezi pacienty s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou často probíraným tématem....

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR