Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Jak si s onemocněním střev užít letní grilování

S teplým počasím se pozvánky na grilování, pikniky či různá setkání jen hrnou. Pro většinu lidí je to důvod k radosti, ale pacientů se zánětlivým onemocněním střev se to bohužel netýká – pro ty bývají tato pozvání spíše zdrojem stresu.

Jak si s onemocněním střev užít letní grilování
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

S teplým počasím se pozvánky na grilování, pikniky či různá setkání jen hrnou. Pro většinu lidí je to důvod k radosti, ale pacientů se zánětlivým onemocněním střev se to bohužel netýká – pro ty bývají tato pozvání spíše zdrojem stresu. Často však zbytečně.

Jít, či nejít?

První nápad, jak těmto stresům předcházet, může být prosté odmítání podobných pozvání. Obzvlášť pokud se akce koná například v parku či na jiném místě se špatně dostupnými toaletami. U pacientů s aktuálně aktivním zánětem totiž není výjimkou, že musí na „onu místnost“ třeba i desetkrát za den – a málokdo by v tu chvíli chtěl být daleko od pohodlných toalet. Pokud je ale člověk v remisi (nemoc není zrovna aktivní), není žádný důvod se takovýchto akcí neúčastnit. I tak ale platí následující:

 • připravit se na nouzovou situaci,
 • vzít si z domova vše potřebné,
 • ujasnit si, kde se nachází nejbližší toalety,
 • hlavně však zůstat v klidu.

Jednodušší rozhodování mají před sebou tací, kdo jsou pozváni na party k někomu domů. Stačí hostitele upozornit na nenadálé situace, které mohou nastat, ale jinak není důvod, aby zánětlivé onemocnění střev dotyčnému bránilo ve styku s rodinou či přáteli.

Co můžete ochutnat 

Skladba jídla může být opravdu velmi rozmanitá a záleží hlavně na typu akce a prostředí, ve kterém probíhá. Nabízíme seznam vybraných jídel, se kterými se můžete během grilování setkat, spolu s možným vlivem na vaši nemoc.

 • Fazole. Je známo, že fazole způsobují nadýmání a to by pro vaši nemoc nemuselo být nejlepší. Ale každý jistě zná množství, které mu tyto problémy ještě nezpůsobuje, proto není důvod fazole z jídelníčku úplně vyřazovat.
 • Salát. U někoho se zánětlivým onemocněním střev může také způsobit nadýmání či bolest, ale opět je to o gramáži – nepřeženete-li to, dát si ho určitě můžete.
 • Hamburgery. Jde překvapivě o jedno z jídel, která vám během grilování nebudou znepříjemňovat život. Rizikem mohou být semínka na housce, protože je obtížné je strávit, ale není problém najít si pečivo bez nich.
 • Párek v rohlíku. Pokud již máte nějakou zkušenost z minulosti, určité rozumné množství by nemělo vadit. Při jakýchkoliv pochybnostech si ale raději dejte něco jiného.
 • Ovocný salát. Některé ovoce je lépe stravitelné (vodní meloun, banán a jiné) a jiné hůře (jablka, hrozny, pomeranče). Záleží pouze na vaší vlastní zkušenosti s ovocem.
 • Kuře. Nejdůležitější při rozhodování je druh kuřete a způsob přípravy. Smaženému pokrmu  je lepší se obloukem vyhnout, protože to není dobré pro váš zažívací trakt. Naopak grilované kuře by výraznější obtíže působit nemělo a ještě lépe vám bude, vzdáte-li se jakýchkoliv barbecue omáček.
 • Kukuřice. Je velmi těžká na trávení, proto pokud není vaše nemoc v remisi, raději si ji nedávejte.
 • Pivo a víno. Pivo vám pravděpodobně způsobí plynatost a u vína byste si měli být jisti, že je vám po něm dobře, a nepít ho větší množství. Tak nebo tak, voda je nejspíše volbou číslo jedna, pokud jde o pacienta s nemocnými střevy.

(cabi)

Zdroj: ibdcrohns.about.com

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Odvážná a velice silná – navzdory všem komplikacím Crohnovy choroby

Odvážná a velice silná – navzdory všem komplikacím Crohnovy choroby

Může příchod podzimu a zimy ovlivnit projevy střevních zánětů?

Problematika vlivu ročních období na střevní záněty je mezi pacienty s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou často probíraným tématem....

Recepty na lahodné cukroví vhodné i pro pacienty se střevními záněty

Blíží se Vánoce a jako každý rok před lidmi s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou vyvstává několik otázek. Mám...

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Kolonoskopie i neakutní endoskopická vyšetření se odkládají

Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP doporučila lékařům – gastroenterologům, aby v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 odložili vyšetření koloskopem...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy srážlivosti krve