Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Crohna mám po babičce aneb Jsou IBD dědičné?

Příčinu Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy lékaři a vědci dosud neznají. Jak velkou roli ve vzniku těchto nespecifických střevních zánětů hraje genetika, tedy vrozené předpoklady získané od rodičů?

Crohna mám po babičce aneb Jsou IBD dědičné?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel disease, IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu, která bývají provázena postižením dalších orgánů, například kloubů, kůže a očí. Vědci a lékaři se domnívají, že IBD nemají jedinou příčinu, ale jsou způsobeny kombinací různých faktorů. Na jejich vzniku se podílejí vlivy okolního prostředí (např. čistota ovzduší) a životního stylu (strava, pití, pohyb), funkce imunitního systému a v neposlední řadě vrozené předpoklady (genetické predispozice). Právě na ty se zaměříme podrobněji.

Genetika je oříšek

Stručně si shrňme, jak je to vlastně s dědičností nemocí. Téměř každá buňka lidského těla obsahuje genetickou informaci, DNA, ve které se nacházejí geny. Ty představují jakýsi „stavební plán“, předlohu toho, jak má naše tělo vypadat a fungovat. Jen málokterý rys těla je však kódován jediným genem, většinou jde o spousty genů. Ty se vzájemně ovlivňují způsobem, jemuž zatím rozumíme jen povrchně, a dohromady spolupracují na výsledku. A tak je to i s většinou nemocí. Lékaři znají pár „učebnicových“ příkladů chorob, u nichž jedna jediná známá genová mutace vyvolá onemocnění, a oni pak mohou snadno určit, zda byla tato mutace zděděná od rodičů, nebo vznikla samovolně. Mnohem častěji však nemoc vzniká tajemnou souhrou vnějších vlivů a genetických předpokladů, kterou zatím medicína a věda rozkryly jen částečně.

Nesporné důkazy dědičnosti

A to je i případ nespecifických střevních zánětů. Jinými slovy – přímo „od maminky“ nebo „od tatínka“ IBD nezdědíte. Vaše genetická informace však v sobě může nést vlohy k těmto nemocem, tedy zvyšovat pravděpodobnost, že nespecifickým střevním zánětem onemocníte. Důkazů o tom existuje hned několik:

  • Zvýšený výskyt v rodinách. 10–20 % pacientů s IBD má v nejbližší rodině někoho podobně nemocného. Fakt, že příbuzný prvního stupně (otec, matka či dítě) onemocněl nespecifickým střevním zánětem, zvyšuje vaše vlastní riziko této choroby přinejmenším desetkrát. To dělá z rodinné historie IBD nejvýznamnější rizikový faktor pro vznik těchto chorob.
  • Dvojčata versus manželé. To, že obě z dvojčat onemocní IBD, se stává mnohem častěji u dvojčat jednovaječných (tedy vzájemně geneticky bližších) než dvouvaječných. Pokud trpíte IBD, je pravděpodobnost rozvoje stejného onemocnění vyšší u vašeho sourozence než někoho geneticky nepříbuzného, s nímž „pouze“ sdílíte domov (třeba u manžela či manželky). To jednoznačně ukazuje, že genetické faktory hrají ve vzniku IBD větší roli než vlivy prostředí, stravy a podobně.
  • Rasa a etnikum. Mezi bělochy (lidmi kavkazského typu) se IBD vyskytují častěji než u Asiatů a Afroameričanů. V některých izolovanějších skupinách populace, jako jsou například aškenázští Židé, je procento výskytu vyšší než v běžné populaci. Tyto rozdíly lze pozorovat nezávisle na čase a lokalitě, kde skupina obyvatelstva žije, a rovněž nasvědčují genetickému podkladu nemoci.

Jeden gen už vědci znají

Nedávno byl identifikován gen IBD1, jehož spojení s Crohnovou chorobou se prokázalo. Přesné podmínky tohoto spojení jsou předmětem intenzivního výzkumu, který postupuje vpřed a odhaluje další a další geny. Jejich bližší poznání by mohlo vést k významným pokrokům v prevenci i léčbě nespecifických střevních zánětů.

(luko)

Zdroje:
- my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Inflammatory_Bowel_Disease_IBD_QandA/hic_Genetic_Aspects_of_Inflammatory_Bowel_Disease
- Snapper S. B., McGovern D. P. B. Genetic factors in inflammatory bowel disease. Rutgeerts P., Grover S. (eds). Up-to-Date, 2016. (Accessed on August 8, 2016)

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

Mohou pacienti s IBD pít kávu či alkohol?

I s IBD je dobré pravidelně sportovat

Trápí vás nejistota, jak a zda vůbec cvičit, když trpíte Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou? Může správné cvičení podpořit...

Recepty na lahodné cukroví vhodné i pro pacienty se střevními záněty

Blíží se Vánoce a jako každý rok před lidmi s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou vyvstává několik otázek. Mám...

Odvážná a velice silná – navzdory všem komplikacím Crohnovy choroby

Odvážná a velice silná – navzdory všem komplikacím Crohnovy choroby

Kolonoskopie i neakutní endoskopická vyšetření se odkládají

Kolonoskopie i neakutní endoskopická vyšetření se odkládají

Střevní záněty a těhotenství: Co je nutné vědět?

K tématu střevních zánětů a těhotenství je důležité na úvod říct, že většina pacientek prožívá „normální“ těhotenství a většině...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity