Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Jak udržet ulcerózní kolitidu v klidovém režimu

Ulcerózní kolitida i ve stadiu remise vyžaduje léčbu. Je nutné, aby tato terapie byla celý život stejná, nebo z ní lze časem trochu „slevit“?

Jak udržet ulcerózní kolitidu v klidovém režimu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Terapie pro každého zvlášť

U málokteré choroby lze říci, že má u všech nemocných stejný průběh. Platí to i v případě nespecifických střevních zánětů. Kolik je lidí s Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou, tolik je průběhů nemoci a metod léčby. Proto se neustále zkoumá, jak zdokonalovat terapii tak, aby byla doslova šitá jednotlivým pacientům na míru. Jeden takový výzkum se nedávno zabýval udržovací léčbou lehké a středně těžké ulcerózní kolitidy.

Lék tisíce podob

Při ulcerózní kolitidě se střídají klidová období (remise) s obdobími aktivního zánětu (relapsy). Po zklidnění relapsu agresivní léčbou obvykle nastupuje remise, při které stačí zánět „držet na uzdě“ méně silnými léky. První volbou, tedy tím, co lékař předepíše nejdříve, jsou v tomto případě často aminosalicyláty, přesněji jejich zástupce mesalazin. Ten kromě ochrany před aktivací zánětu chrání například i před vznikem rakoviny střev. Díky své šetrnosti s sebou také přináší velmi malé riziko nežádoucích účinků. Je dostupný v celé řadě sil a lékových forem: tabletách, čípcích, klyzmatech nebo sachetech s granulemi a to vše se užívá jednou nebo několikrát denně.

Klíčem je trvání a intenzita

Udržovací léčba se může provádět malými (zhruba 2 gramy denně) nebo velkými (asi 4 gramy denně) dávkami mesalazinu. A právě dávkováním – přesněji řečeno situacemi, kdy je možné jej upravovat – se zabývala jedna ze studií. Snahou každého lékaře totiž je předepisovat co nejmenší dávky. Nesmí tím ale pacienta vystavit hrozbě, že se vrátí relaps. Japonští vědci zjistili, že snížení každodenní porce mesalazinu je rizikové u pacientů:

  • u kterých remise zatím trvá jen krátkou dobu (méně než 2 roky);
  • kteří k vyvolání klidového období museli užívat kortikoidy (jejich předchozí zánět tedy byl nejspíše velmi agresivní).

Naopak u lidí po dlouhé remisi a bez dřívějšího užívání kortikoidů je snížení množství mesalazinu možné. Protože je ale známo, že větší dávky jsou v potlačování relapsu obecně účinnější než ty nižší, snižování by se mělo vždy provádět opatrně.

Jednoduše díky sáčkům

Při ladění a vylepšování léčebného režimu je hlavní, aby změny působily pacientovi co nejméně těžkostí. Ulcerózní kolitida postihuje často mladé, aktivní lidi, kteří se nechtějí nechat léčbou nijak omezovat. Pro ně může být ideální lékovou formou mesalazinu takzvaný sachet (sáček). Pytlíček s granulemi v odpovídající síle stačí jednou denně vysypat do úst a zapít vodou. Nemusíte ani řešit, jestli už jste jedli, nebo ne. Obvykle se mesalazin v sachetech – a to i jeho vyšší dávka – užívá pouze jednou denně. Po zbytek dne se můžete plně soustředit na práci či zábavu, zatímco chytře vymyšlený mesalazin chrání vaše střeva. 

(luko)

Zdroj: Fukuda T., Naganuma M., Sugimoto S., Nanki K., Mizuno S., Mutaguchi M., et al. (2017) The risk factor of clinical relapse in ulcerative colitis patients with low dose 5-aminosalicylic acid as maintenance therapy: A report from the IBD registry. PLoS ONE 12 (11): e0187737.

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Kmenové buňky: staronová naděje pro řešení střevních zánětů

Kmenové buňky: staronová naděje pro řešení střevních zánětů

Krev ve stolici – co teď?

Tenhle nález dokáže člověka pořádně vystrašit – ať už krev objevíte sami, nebo ji najde lékař díky testu na...

Nový objev z jižních Čech – léčba střevních zánětů pomocí tasemnice

Trpíte Crohnovou chorobou nebo jiným zánětlivým střevním onemocněním? Nepomáhá vám žádná dostupná léčba nebo máte radši přírodnější léčebné prostředky?...

Tabák škodí! Často i střevům

Tabák škodí! Často i střevům

Léčba střevního zánětu: „zdola nahoru a odshora dolů“

Léčba střevního zánětu: „zdola nahoru a odshora dolů“

Na co nezapomínat při léčbě kortikoidy: 2. část

Protizánětlivě působící léky obsahující kortikoidy jsou často v léčbě střevních zánětů nenahraditelné. Řada lidí se ale obává jejich vedlejších...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta