Dech, spánek i meditace mi pomáhají zmírnit strach z relapsu

Někdy se věci daří a svět vypadá zalitý sluncem. Jindy se všechno sype. Právě tehdy je čas se zastavit. Trochu se nadechnout nebo si zalézt do postele a pořádně se vyspat. A co používám já, když mi není právě nejlíp?

Samozřejmě vždycky záleží na tom, co zrovna řeším. Pokud se mi zhorší ulcerózní kolitida, je to mnohem větší průšvih, než když jsem třeba smutná z toho, že se mi něco nepodařilo. Když jsem kdysi opakovaně zaznamenala krev ve stolici, hodně mi to kazilo náladu. Respektive přesnější bude asi spojení „vždycky mě to vyděsilo“. Bála jsem se, že se mi vrátil zánět a co všechno to bude dál znamenat. Časem jsem však zjistila, že krev ve stolici ještě nemusí poukazovat na těžký relaps. Může znamenat, že se ve střevě něco děje, a tak mám „zatáhnout za brzdu“, zastavit se a zklidnit. Fyzicky i psychicky.

Dietní opatření

Už si ani nepamatuji, kdy jsem měla naposledy krev ve stolici, ale pocity a hrůzu z možného návratu nemoci si pamatuji dodnes. Takže i když jsem už třeba v tu dobu jedla normálně (jako ostatní lidé bez střevních zánětů) a prakticky bez omezení, v tu chvíli jsem se téměř vždy vracela k dietě, která se mi osvědčila. Tedy opět jsem přestala jíst pečivo a částečně omezila i konzumaci jiných potravin obsahujících lepek. Neznamená to však, že jsem jedla úplně bezlepkově.

Taky jsem snížila množství konzumovaného mléka, mléčných výrobků a cukru. Věděla jsem, že mi to pomůže, střevo nebude tak podrážděné a snížím pravděpodobnost, že se zánět víc „rozjede“. Taky jsem si začala zase víc dávat pozor, abych správně užívala své léky na kolitidu. Když mi bylo dobře, tak se mi totiž občas stávalo, že jsem si tabletky zapomněla vzít.

Dech

Hodně mi taky v případech přítomnosti krve ve stolici pomohlo, když jsem celou situaci rozdýchala. Ne nadarmo se říká: „Tohle musím rozdýchat.“ Někdy mi stačil hluboký nádech a výdech a takto jsem dýchala opakovaně. Později už jsem objevila nejrůznější dechové techniky, které mi pomáhají doteď. Třeba dýchání podle Wima Hofa anebo jógový dech.

Také nesmím opomenout cvičení, jako je právě jóga nebo čchi-kung. Z jógy mě zaujala také technika, která se nazývá jóga nidra neboli jógový spánek.

Spánek a meditace

Jógový spánek je vlastně určitým druhem meditace. Ovšem i přímo spánek nebo nejrůznější meditace mi vždycky pomohly a pomáhají mi prakticky doteď. Ať už je to v období strachu z relapsu, nebo v jiných horších životních obdobích. Když jsem v pubertě měla problémy s kamarádkami a špatně jsem z toho spala, naučila jsem se problémy před spaním vytěsnit z hlavy a alespoň ve spánku je neřešit. Sice už vůbec nedokážu říct, jak je možné, že jsem se to jako čtrnáctiletá holka naučila sama od sebe, ale tu techniku používám doteď. Samozřejmě se mi někdy stane, že se mi některé věci z hlavy těžko vytěsňují i dnes, ale pomáhá už jen rozhodnout se pro klidné usínání a spánek a zkusit to.

Když to opravdu nejde, pustím si do sluchátek některou z řízených meditací. Jde o zvukové nahrávky, které vás přivedou na jiné myšlenky nebo představy, u kterých vlastně meditujete. V současné době je to navíc jednoduché – stačí zadat heslo meditace do internetového vyhledávače a najdete jich nepřeberné množství. Zdarma i za peníze. A dokonce i na různá témata.

Taky mi pomáhá krátký spánek přes den. Třeba jen na deset minut nebo čtvrt hodinky. Prostě když jsem hodně unavená, ať už fyzicky, nebo psychicky, zalezu si do postele a natočím si budík. Je to proto, abych nespala moc dlouho, a taky proto, abych se takzvaně nerozespala. Tohle rychlé osvěžení, kdy si třeba jen krátce zdřímnu, je pro mě vždy skvělou psychickou a často i fyzickou vzpruhou. Vyzkoušejte to taky.

Závěrem bych chtěla ještě zmínit metodu EFT, konkrétně faster EFT, která mi pomáhá vždy a všude a psala jsem o ní v článku Technika EFT účinně pomáhá při střevních zánětech.

S ulcerózní kolitidou žiju už od roku 2003. Za tu dobu jsem si prošla téměř veškerou dostupnou léčbou v ČR, včetně léčby biologické. Nejprve jsem měla diagnostikovanou proktitidu. Jenže zánět se nakonec rozšířil po celém tlustém střevě a já několik let řešila stav pankolitidy a také možnost stomie. Nakonec se můj stav stabilizoval a jsem i bez operace několik let ve stavu remise.<br> Mám tři děti a na své cestě za zdravím a plnohodnotným životem s chronickým střevním zánětem jsem došla k mnoha poznáním. Jedním z nich je, že pocit štěstí se rodí z toho, co vkládáme do své mysli i do svých úst. Dlouhodobě se věnuji proto výživě těla a duše a také výživovému poradenství. Pomáhám ostatním, nejen lidem se střevními záněty, žít a jíst plnohodnotně a kvalitně i přes nejrůznější obtíže. Kromě blogu na těchto stránkách mě najdete i na webu veronikahanzlikova.cz. Jsem také autorkou několika e-knih a tištěné knihy Příběhy českých superpotravin.
Veronika Hanzlíková