Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Anémie a já

Anémie a já
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Před pár lety jsem bojovala s anémií neboli chudokrevností. Teď s radostí můžu říci, že už více než tři roky, možná i víc, „nevím“, co to anémie je. Proto mě napadlo se s vámi podělit o triky, jak jsem se svojí chudokrevností bojovala já a co mi pomohlo zvýšit hladinu železa ve své krvi. Několik let jsem totiž trpěla na anémii v důsledku nízkého množství krevního železa. Dokonce jsem musela chodit i na infuze pro jeho doplnění.

Je mi jasné, že tenhle můj stav souvisel s dlouhotrvajícím rozsáhlým zánětem konečníku, potažmo celého střeva. Nicméně od té doby, co užívám potravní doplňky s organicky vázaným železem (fumarátem železnatým), jím více červené řepy a posiluji své tělo i pravidelnou akupunkturou (samozřejmě si jehličky neaplikuji sama), nemám ani problém se železem a anémií.

Vše souvisí se vším, takže vám nedokážu přesně vysvětlit vztah sleziny a množství krevního železa. Ani z pohledu klasické medicíny, natož z východního. Ale podle tradiční čínské medicíny se zjednodušeně dá říci, že slezina ovlivňuje kvalitu krve, a pokud dobře funguje tenhle orgán, máme lepší krev i pevnější cévy. Slezina dokonce podle východních medicín ovlivňuje menstruaci a třeba i krvácení z tlustého střeva. Prostě od té doby, co posiluji svoji slezinu, nekrvácím ze střeva, i když to dříve byl můj typický projev ulcerózní kolitidy i v době remise.

Proto doporučuji mimo jiné jako jeden z prostředků proti chudokrevnosti akupunkturu. Tím dalším prostředkem je užívání potravních doplňků. Důležité však je, v jaké formě je v nich železo vázané. Podle toho ho totiž naše tělo umí vstřebávat. Já mám vyzkoušeny preparáty s organicky vázaným fumarátem železnatým nebo koloidní roztoky fytominerálů. K užívání železa navíc přidávám i vitamín C, protože ten jeho vstřebávatelnost zvyšuje.

No a z těch nejpřírodnějších způsobů mi pomáhá například konzumace červené řepy. Jen mě tahle skvělá zelenina občas druhý den vyděsí, když jdu na záchod. Většinou jsou barviva z červené řepy tak silná, že projdou mými zažívacími i močovými cestami beze změny barvy a já si pak chvíli myslím (než si vzpomenu, co jsem den předtím jedla), že mám krev ve stolici, nebo dokonce i v moči.

Dobře funguje nápoj z červené řepy a pomeranče. Červená řepa se může odšťavnit a spolu s vymačkanou šťávou z pomeranče tak získám skvělý, zdravý a dobře stravitelný nápoj plný vitamínů i železa. Nebo mám moc ráda upečené plátky brambor, červené řepy a dýně. Zkuste to taky – posypte je nějakým bylinkovým kořením nebo zapečte se sýrem a nemusíte k této lahůdce ani jíst maso. ;-)

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Střevní záněty se u dětí objevují stále častěji. A příčina? Neznámá

Střevní záněty se u dětí objevují stále častěji. A příčina? Neznámá

Na co nezapomínat při léčbě kortikoidy: 2. část

Protizánětlivě působící léky obsahující kortikoidy jsou často v léčbě střevních zánětů nenahraditelné. Řada lidí se ale obává jejich vedlejších...

Dětství na venkově, zdravá střeva v dospělosti

Čistší vzduch, krásnější příroda. Vyrůstání mimo ruch velkoměsta má však nejspíše i další světlou stránku. Jedinci, kteří zde strávili...

Vyšetření při podezření na střevní záněty může být nepříjemné, ale je důležité

Vyšetření při podezření na střevní záněty může být nepříjemné, ale je důležité

Trápí vás úporné průjmy? Zkroťte je pomocí účinné diety!

Trápí vás úporné průjmy? Zkroťte je pomocí účinné diety!

Zácpu nepodceňujte: Může jít o velký problém!

Abnormálně tuhá stolice nebývá při nespecifických střevních zánětech tak častá jako průjem. Přesto se objevit může. Někdy je na...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR