Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Otestujte se

 • Rychlý test: Zjistěte, zda nemáte relaps - Crohnova choroba

  Necítíte se poslední dobou ve své kůži? Možná se hlásí o slovo crohnova choroba. Náš rychlý test napoví, jestli mohou vaše obtíže být známkou relapsu.

  Jak jste se včera celkově cítil(a)?

  Jak moc vás včera bolelo břicho?

  Kolik jste měl(a) během včerejška průjmovitých stolic?

  Jaké je vaše břicho na pohmat?

  Kterými z těchto mimostřevních komplikací Crohnovy choroby trpíte?

  Vyhodnocení

  Nejspíše jste v remisi. Z vašich odpovědí vyplývá, že nemáte příznaky aktivní choroby. Pokud ale cítíte, že se vaše příznaky oproti normálu zhoršily, domluvte si raději kontrolu u gastroenterologa.

  Vyhodnocení

  Můžete mít relaps. Z vašich odpovědí vyplývá, že máte mírně aktivní Crohnovu chorobu. Relaps se ale z jediného testu s jistotou poznat nedá, protože je vždy potřeba porovnat současný stav s předchozím. Pokud tedy cítíte, že se vaše příznaky zhoršily, s kontrolou u gastroenterologa neváhejte!

  Vyhodnocení

  Můžete mít relaps. Z vašich odpovědí vyplývá, že máte středně těžkou aktivní Crohnovu chorobu. Relaps se ale z jediného testu s jistotou poznat nedá, protože je vždy potřeba porovnat současný stav s předchozím. Pokud tedy cítíte, že se vaše příznaky zhoršily, s kontrolou u gastroenterologa neváhejte!

  Vyhodnocení

  Nejspíše máte relaps. Vaše odpovědi ukazují na to, že máte těžkou aktivní Crohnovu chorobu. Relaps se nicméně z jediného testu s jistotou poznat nedá, protože je vždy potřeba porovnat současný stav s předchozím. Se svými potížemi ale raději neotálejte a domluvte si kontrolu u gastroenterologa!

  Postup v testu
   
   
  Otestujte se!
 • Rychlý test: Zjistěte, zda nemáte relaps - Ulcerózní kolitida

  Necítíte se poslední dobou ve své kůži? Možná se hlásí o slovo ulcerózní kolitida. Náš rychlý test napoví, jestli mohou vaše obtíže být známkou relapsu.

  Kolikrát potřebujete jít na velkou během dne?

  Kolikrát potřebujete jít na velkou během noci?

  Jak intenzivní máte nucení na stolici?

  Máte krev ve stolici?

  Jak se celkově cítíte?

  Kterými z těchto mimostřevních projevů ulcerózní kolitidy trpíte?

  Vyhodnocení

  Nejspíše jste v remisi. Z vašich odpovědí vyplývá, že je u vás přítomnost relapsu méně pravděpodobná. Na výsledek nicméně nelze spoléhat stoprocentně. Pokud cítíte, že se vaše příznaky zhoršily, domluvte si pro jistotu kontrolu u gastroenterologa.

  Vyhodnocení

  Můžete mít relaps. Z vašich odpovědí vyplývá, že je u vás přítomnost relapsu více pravděpodobná. Na výsledek testu nicméně nelze spoléhat stoprocentně. Pokud cítíte, že se vaše příznaky zhoršily, s kontrolou u gastroenterologa rozhodně neotálejte.

  Postup v testu
   
   
  Otestujte se!
 • Máte podezření na IBD?

  Máte vy nebo váš blízký střevní potíže? Vyplňte si krátký dotazník a zjistěte, zda by mohlo jít o Crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu. Vaše odpovědi budou naprosto anonymní a výsledek poslouží jen vám. Dotazník je určen pro osoby od 18 let.

  Při chození "na velkou" mám následující problém:

  Průjem začal:

  Mezi mé další potíže patří:

  Moje bolesti břicha:

  Teplotu mám:

  Poslední dobou na sobě pozoruji:

  V posledních dnech jsem absolvoval:

  Vyhodnocení

  Zdá se, že vaše potíže by mohly být způsobené nespecifickým střevním zánětem. To však rozhodně ještě neznamená, že jím trpíte. Příznaky mnoha onemocnění trávicího traktu jsou velmi podobné a IBD přicházejí v úvahu až jako jedna z posledních možností. Navštivte svého lékaře, který vás vyslechne, prohlédne a pravděpodobně odešle na gastroenterologii k podrobnému vyšetření. Nezapomeňte, že diagnózu IBD stanovuje vždy odborník a náš dotazník ji nemůže s jistotou potvrdit ani vyvrátit.

  Vyhodnocení

  Vaše potíže se nezdají být typické pro člověka s nespecifickým střevním zánětem. Mohou být ale příznakem jiného onemocnění, které si rovněž zaslouží léčbu. Zároveň nezapomeňte, že diagnózu IBD stanovuje vždy odborník a náš dotazník ji nemůže s jistotou potvrdit ani vyvrátit. Pokud jste na pochybách, navštivte svého lékaře, který vám může pomoci s řešením vašich potíží, případně vás odeslat na gastroenterologii k podrobnému vyšetření.

  Postup v testu
   
   
  Otestujte se!
 • Víte, jak jste na tom se svou nemocí?

  Nespecifický střevní zánět často člověku komplikuje běžné aktivity a snižuje kvalitu jeho života. U dobře léčených pacientů v dlouhodobé remisi tomu tak ale být nemusí. Zjistěte, jak jste na tom vy, a jak můžete ke svému zdraví ještě přispět!

  Vašima očima

  Omezují vás příznaky nemoci v pracovním, společenském či intimním životě?

  Vašima očima

  Bojíte se někdy, že vás vaše střeva "zradí", že vám nečekaně vzniklé potíže zkomplikují plány?

  Vašima očima

  Cítíte se někdy se svou nemocí jako přítěž pro okolí?

  Léčba a prevence

  Užíváte léky důsledně podle předpisu?

  Léčba a prevence

  Chodíte ke svému gastroenterologovi na pravidelné kontroly?

  Léčba a prevence

  Absolvoval(a) jste v posledních několika letech kontrolní kolonoskopii?

  Fyzická aktivita

  Myslíte si, že ujdete každý den alespoň kilometr?

  Fyzická aktivita

  Věnujete se alespoň jednou týdně aktivitě, při které se zadýcháte a zapotíte?

  Fyzická aktivita

  Je pohyb a sport pravidelnou součástí vašeho života?

  Komunikace

  Hovoříte otevřeně o své nemoci se svými nejbližšími?

  Komunikace

  Vědí o vaší nemoci kolegové a přátelé?

  Komunikace

  Stydíte se někdy za svou nemoc, cítíte se kvůli ní méněcenní?

  Dieta, kouření a alkohol

  Jste pravidelný či příležitostný kuřák?

  Dieta, kouření a alkohol

  Vypijete více než jednu sklenici piva či vína denně?

  Dieta, kouření a alkohol

  Jíte pravidelně kuře, ryby, ovoce a zeleninu? Vyhýbáte se smaženým jídlům, tučným sladkostem a polotovarům?

  Vyhodnocení

  Vašima očima

  Zdá se, že váš nespecifický střevní zánět je pod kontrolou. Za to můžete být vděční osudu, lékaři a lékům, ale i sami sobě a své vůli pečovat o své zdraví. Jen tak dál!

  Vašima očima

  Váš stav ještě poskytuje prostor pro zlepšení. Spolupracujte naplno se svým lékařem a dodržujte i další zásady života s IBD. Většinu z nich se dozvíte přímo ve výsledcích tohoto dotazníku, další pak třeba ve článcích na našich stránkách.

  Léčba a prevence

  Správné užívání léků je klíčové, a to i v případě, že jste již dlouho úplně bez potíží. Pravidelné návštěvy u lékaře nejsou důležité jen kvůli vyzvedávání nových receptů, ale především kvůli prevenci kolorektálního karcinomu. Ten hrozí každému člověku s IBD a předchází se mu pravidelnými kontrolními kolonoskopiemi. Jejich frekvence závisí na tom, jak dlouho trpíte střevním zánětem a jaká je jeho aktivita. Zeptejte se svého lékaře, jak to vypadá ve vašem případě.

  Léčba a prevence

  Správné užívání léků je klíčové, a to i v případě, že jste již dlouho úplně bez potíží! Pokud máte pocit, že vám léky nepomáhají či nevyhovují, řekněte o tom svému lékaři, ale rozhodně léčbu sami neupravujte. Pravidelné návštěvy u lékaře nejsou důležité jen kvůli vyzvedávání nových receptů, ale především kvůli prevenci kolorektálního karcinomu. Ten hrozí každému člověku s IBD a předchází se mu pravidelnými kontrolními kolonoskopiemi. Jejich frekvence závisí na tom, jak dlouho trpíte střevním zánětem a jaká je jeho aktivita. Zeptejte se svého lékaře, jak to vypadá ve vašem případě.

  Fyzická aktivita

  Je vynikající, že se udržujete v kondici. Pohyb, psychická pohoda a zmírnění příznaků IBD - to vše spolu souvisí množstvím pojítek, z nichž jsme pravděpodobně zatím odhalili jen zlomek.

  Fyzická aktivita

  Pohyb, psychická pohoda a zmírnění příznaků IBD - to vše spolu úzce souvisí, což dokazují i vědecké studie. Zamyslete se, jaká fyzická aktivita by vás mohla bavit. Nemusí jít přímo o sport, zdravý pohyb jsou i procházky či zahradničení. Jakkoli je to v období aktivity onemocnění náročné, věřte, že to za to stojí - i kdyby vám měl být odměnou "jen" dobrý pocit z osobního vítězství.

  Komunikace

  Je dobře, že se za svou nemoc nestydíte a dokážete o ní otevřeně hovořit. Pochopení a podpora z okolí mohou hrát v kvalitě života pacientů s IBD zásadní roli. Přemýšlejte, zda byste se nechtěli prostřednictvím například tvůrčí či dobrovolné činnosti stát inspirací pro ty, kteří se se svou nemocí teprve snaží vyrovnat.

  Komunikace

  Je pochopitelné, jestliže nechcete o své nemoci informovat široké okolí. Upřímnost ale dokáže prolomit ledy a předejít mnoha nedorozuměním. A to třeba na pracovišti, kde byste jinak mohli být podezíráni ze simulování či nedostatečné výkonnosti. Za své onemocnění nemůžete, a proto stud rozhodně není na místě a může jen zvyšovat zátěž, kterou střevní zánět klade na vaši psychiku. Vám i vašemu nejbližšímu okolí prospěje, když vaše nemoc nebude tabu.

  Dieta, kouření a alkohol

  Jestliže nekouříte a váš přísun alkoholu nepřekročí jednu sklenku piva či vína denně, děláte to, co v současné době lékaři považují za ideální - vzhledem ke střevnímu zánětu i k celkovému zdraví. Ani co se týká jídla, neplatí pro lidi s IBD žádná výrazně odlišná doporučení než pro zbytek populace. Jezte zkrátka tak, aby váš jídelníček tvořila co nejrozmanitější směs zdravých potravin, které vám zároveň nečiní trávicí obtíže. O vhodných a nevhodných potravinách se dočtete mnohé nejen na našich stránkách. Lepšího vstřebávání živin z potravy a menší zátěže na trávicí systém dosáhnete, když budete jíst spíše menší porce v nižších intervalech, než několik velkých jídel denně.

  Dieta, kouření a alkohol

  Kouření zhoršuje stav pacientů s Crohnovou chorobou. U ulcerózní kolitidy se obdobná hypotéza nepotvrdila, ale to, že kouření obecně škodí zdraví, je nezpochybnitelný fakt. Alkohol v malém množství (zmíněná jedna sklenka vína či piva denně) obvykle pacientům s IBD neuškodí, větší popíjení ale může vést ke zhoršení choroby, stejně jako k mnoha dalším známým zdravotním problémům. I co se jídla týče, neplatí pro vás žádná výrazně odlišná doporučení než pro zbytek populace. Jezte zkrátka tak, aby váš jídelníček tvořila co nejrozmanitější směs zdravých potravin, které vám zároveň nečiní trávicí obtíže. O vhodných a nevhodných potravinách se dočtete mnohé nejen na našich stránkách. Lepšího vstřebávání živin z potravy a menší zátěže na trávicí systém dosáhnete, když budete jíst spíše menší porce v nižších intervalech, než několik velkých jídel denně.

  Postup v testu
   
   
  Otestujte se!
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta