Nespecifický střevní zánět

Nespecifický střevní zánět často člověku komplikuje běžné aktivity a snižuje kvalitu jeho života. U dobře léčených pacientů v dlouhodobé remisi tomu tak ale být nemusí. Zjistěte, jak jste na tom vy, a jak můžete ke svému zdraví ještě přispět!

time Rychlý test

Nespecifický střevní zánět

Víte, jak jste na tom se svou nemocí?

Postup testu

Vašima očima

Omezují vás příznaky nemoci v pracovním, společenském či intimním životě?

Vašima očima

Bojíte se někdy, že vás vaše střeva "zradí", že vám nečekaně vzniklé potíže zkomplikují plány?

Vašima očima

Cítíte se někdy se svou nemocí jako přítěž pro okolí?

Léčba a prevence

Užíváte léky důsledně podle předpisu?

Léčba a prevence

Chodíte ke svému gastroenterologovi na pravidelné kontroly?

Léčba a prevence

Absolvoval(a) jste v posledních několika letech kontrolní kolonoskopii?

Fyzická aktivita

Myslíte si, že ujdete každý den alespoň kilometr?

Fyzická aktivita

Věnujete se alespoň jednou týdně aktivitě, při které se zadýcháte a zapotíte?

Fyzická aktivita

Je pohyb a sport pravidelnou součástí vašeho života?

Komunikace

Hovoříte otevřeně o své nemoci se svými nejbližšími?

Komunikace

Vědí o vaší nemoci kolegové a přátelé?

Komunikace

Stydíte se někdy za svou nemoc, cítíte se kvůli ní méněcenní?

Dieta, kouření a alkohol

Jste pravidelný či příležitostný kuřák?

Dieta, kouření a alkohol

Vypijete více než jednu sklenici piva či vína denně?

Dieta, kouření a alkohol

Jíte pravidelně kuře, ryby, ovoce a zeleninu? Vyhýbáte se smaženým jídlům, tučným sladkostem a polotovarům?

Vyhodnocení

Vašima očima

Zdá se, že váš nespecifický střevní zánět je pod kontrolou. Za to můžete být vděční osudu, lékaři a lékům, ale i sami sobě a své vůli pečovat o své zdraví. Jen tak dál!

Vašima očima

Váš stav ještě poskytuje prostor pro zlepšení. Spolupracujte naplno se svým lékařem a dodržujte i další zásady života s IBD. Většinu z nich se dozvíte přímo ve výsledcích tohoto dotazníku, další pak třeba ve článcích na našich stránkách.

Léčba a prevence

Správné užívání léků je klíčové, a to i v případě, že jste již dlouho úplně bez potíží. Pravidelné návštěvy u lékaře nejsou důležité jen kvůli vyzvedávání nových receptů, ale především kvůli prevenci kolorektálního karcinomu. Ten hrozí každému člověku s IBD a předchází se mu pravidelnými kontrolními kolonoskopiemi. Jejich frekvence závisí na tom, jak dlouho trpíte střevním zánětem a jaká je jeho aktivita. Zeptejte se svého lékaře, jak to vypadá ve vašem případě.

Léčba a prevence

Správné užívání léků je klíčové, a to i v případě, že jste již dlouho úplně bez potíží! Pokud máte pocit, že vám léky nepomáhají či nevyhovují, řekněte o tom svému lékaři, ale rozhodně léčbu sami neupravujte. Pravidelné návštěvy u lékaře nejsou důležité jen kvůli vyzvedávání nových receptů, ale především kvůli prevenci kolorektálního karcinomu. Ten hrozí každému člověku s IBD a předchází se mu pravidelnými kontrolními kolonoskopiemi. Jejich frekvence závisí na tom, jak dlouho trpíte střevním zánětem a jaká je jeho aktivita. Zeptejte se svého lékaře, jak to vypadá ve vašem případě.

Fyzická aktivita

Je vynikající, že se udržujete v kondici. Pohyb, psychická pohoda a zmírnění příznaků IBD - to vše spolu souvisí množstvím pojítek, z nichž jsme pravděpodobně zatím odhalili jen zlomek.

Fyzická aktivita

Pohyb, psychická pohoda a zmírnění příznaků IBD - to vše spolu úzce souvisí, což dokazují i vědecké studie. Zamyslete se, jaká fyzická aktivita by vás mohla bavit. Nemusí jít přímo o sport, zdravý pohyb jsou i procházky či zahradničení. Jakkoli je to v období aktivity onemocnění náročné, věřte, že to za to stojí - i kdyby vám měl být odměnou "jen" dobrý pocit z osobního vítězství.

Komunikace

Je dobře, že se za svou nemoc nestydíte a dokážete o ní otevřeně hovořit. Pochopení a podpora z okolí mohou hrát v kvalitě života pacientů s IBD zásadní roli. Přemýšlejte, zda byste se nechtěli prostřednictvím například tvůrčí či dobrovolné činnosti stát inspirací pro ty, kteří se se svou nemocí teprve snaží vyrovnat.

Komunikace

Je pochopitelné, jestliže nechcete o své nemoci informovat široké okolí. Upřímnost ale dokáže prolomit ledy a předejít mnoha nedorozuměním. A to třeba na pracovišti, kde byste jinak mohli být podezíráni ze simulování či nedostatečné výkonnosti. Za své onemocnění nemůžete, a proto stud rozhodně není na místě a může jen zvyšovat zátěž, kterou střevní zánět klade na vaši psychiku. Vám i vašemu nejbližšímu okolí prospěje, když vaše nemoc nebude tabu.

Dieta, kouření a alkohol

Jestliže nekouříte a váš přísun alkoholu nepřekročí jednu sklenku piva či vína denně, děláte to, co v současné době lékaři považují za ideální - vzhledem ke střevnímu zánětu i k celkovému zdraví. Ani co se týká jídla, neplatí pro lidi s IBD žádná výrazně odlišná doporučení než pro zbytek populace. Jezte zkrátka tak, aby váš jídelníček tvořila co nejrozmanitější směs zdravých potravin, které vám zároveň nečiní trávicí obtíže. O vhodných a nevhodných potravinách se dočtete mnohé nejen na našich stránkách. Lepšího vstřebávání živin z potravy a menší zátěže na trávicí systém dosáhnete, když budete jíst spíše menší porce v nižších intervalech, než několik velkých jídel denně.

Dieta, kouření a alkohol

Kouření zhoršuje stav pacientů s Crohnovou chorobou. U ulcerózní kolitidy se obdobná hypotéza nepotvrdila, ale to, že kouření obecně škodí zdraví, je nezpochybnitelný fakt. Alkohol v malém množství (zmíněná jedna sklenka vína či piva denně) obvykle pacientům s IBD neuškodí, větší popíjení ale může vést ke zhoršení choroby, stejně jako k mnoha dalším známým zdravotním problémům. I co se jídla týče, neplatí pro vás žádná výrazně odlišná doporučení než pro zbytek populace. Jezte zkrátka tak, aby váš jídelníček tvořila co nejrozmanitější směs zdravých potravin, které vám zároveň nečiní trávicí obtíže. O vhodných a nevhodných potravinách se dočtete mnohé nejen na našich stránkách. Lepšího vstřebávání živin z potravy a menší zátěže na trávicí systém dosáhnete, když budete jíst spíše menší porce v nižších intervalech, než několik velkých jídel denně.