Mladých lidí s rakovinou tlustého střeva přibývá

Výskyt kolorektálního karcinomu v populaci neustále mírně klesá. Objevuje se ale v čím dál nižším věku. Napovíme, jak nemoci předcházet a kdo patří k nejvíce ohroženým jedincům.

Vyšetření až po padesátce

Rakovina tlustého střeva a konečníku je jedním z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění. Lidé starší 50 let jsou v České republice zváni na preventivní kontroly, které mají zachytit případný problém v časném, dobře léčitelném stadiu. Ti, kteří mají padesátku teprve před sebou, by tak mohli mít pocit, že jim kolorektální karcinom nehrozí. Nová studie ale ukázala, že tomu tak úplně není.

Malý nárůst každý rok

Tým amerických lékařů zkoumal trendy ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku od roku 1974 až do současnosti. A přišel se znepokojivým výsledkem:

  • Za posledních zhruba 30 let přibývá případů rakoviny tlustého střeva u lidí mladších 50 let. Každý rok je to zhruba o procento.
  • Nárůst rakoviny konečníku je ve věkové kategorii pod 50 roků o dvě až tři procenta.
  • Přestože celkový počet případů těchto nemocí pomalu klesá – hlavně díky plošnému vyšetřování –, nárůst u mladších věkových skupin může být podle vědců předzvěstí nového vzestupu. Podle jejich výpočtů má člověk, který se narodil v 90. letech, dvakrát větší riziko karcinomu střev a čtyřikrát větší riziko karcinomu konečníku než člověk narozený v 50. letech.

Studie sice proběhla v USA, ale dá se očekávat, že výsledky budou platit pro celou populaci žijící „západním“ stylem života. Českou republiku nevyjímaje – už mnoho let patříme mezi země s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě.

Zánět znamená nebezpečí

Lidé, kteří se léčí s nespecifickým střevním zánětem – Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou –, mají oproti ostatní populaci další velkou nevýhodu: Kvůli neustálému zánětlivému dráždění sliznice střev je u nich riziko vzniku karcinomu ještě vyšší. Kromě toho si příznaky nádoru, jako jsou trávicí obtíže, bolesti břicha nebo krev ve stolici, mohou snadno splést s projevy samotného střevního zánětu. Což může oddálit správnou diagnózu. Pacienti s nespecifickým střevním zánětem by proto měli dbát na pravidelné kontroly kolonoskopií, při kterých lékař střevo prohlédne a vyloučí přítomnost začínajícího nádorového bujení. Více o preventivních prohlídkách střev při IBD jsme psali v tomto článku.

Prevencí je správná léčba

Dosažení a udržení remise pomocí diety a léků je nejlepší způsob, jak kolorektálnímu karcinomu při střevních zánětech předcházet. Kde není zánět, není ani zvýšená hrozba rakoviny. Pokud patříte mezi pacienty, kteří na střevní zánět užívají léky s účinnou látkou mesalazinem, určitě vás potěší zpráva, že tento lék snižuje riziko vzniku rakoviny střev. Přesný mechanismus zatím ale není znám.

(luko)

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/releases/316149.php