Budu žít se stomií celý život?

Tuto otázku si klade mnoho pacientů, kteří podstoupili operaci střev s následným založením stomie, tedy vývodu střev. Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. Nejprve je důležité vědět, proč je stomie nutná...

Tuto otázku si klade mnoho pacientů, kteří podstoupili operaci střev s následným založením stomie, tedy vývodu střev. Odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. Nejprve je důležité vědět, proč je stomie nutná.

Stomie je chirurgicky vytvořené spojení vnitřního orgánu s povrchem těla. Nejčastějšími typy stomií jsou ileostomie a kolostomie. Názvy jsou odvozeny od části střeva, na kterém je operace provedena. Záleží na tom, zda bylo operováno tenké či tlusté střevo. Tento článek se blíže věnuje otázce, kdy je stomie trvalým, a kdy pouze dočasným řešením.

Stomie dočasná

Dočasná stomie může být potřebná v případě, kdy střevo není vhodně připraveno pro jinou operaci a musí si tedy nejdříve „odpočinout“. Je snaha vyhnout se zánětu střeva a umožnit jeho zhojení, aniž by bylo znečištěno stolicí. Tento typ stomie lze ve většině případů zrušit a střevo znovu napojit bez poškození jeho funkce. Procesu opětného napojení střeva se říká zanoření stomie.

Stomie trvalá

Trvalá stomie je nutná, pokud střevní funkce byly závažně postiženy chorobou či nějakou nešetrnou léčbou. Dalším důvodem může být nedokonalá funkce svalů, které zajišťují vylučování stolice, svěračů. Nejčastějšími pacienty s trvalou stomií jsou pacienti s nádorem konečníku a pacienti s infekčními záněty střev. S tímto typem stomie žije pacient již doživotně.

Život se stomií není jednoduchý. Vyžaduje, aby se pacient přizpůsobil a naučil se stomii používat a dobře ošetřovat. To platí i když se jedná o stomii dočasnou. Pacienti dokážou se stomií vést normální, aktivní a naplňující život. Důležité je přijmout stomii jako pomoc a úlevu, jako léčbu.

Máte zkušenosti se stomií? Podělte se o ně s ostatními v diskuzi.

Zdroj:

(tek)