Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení…
Miguel de Cervantes 1547-1616

Sportujte i v zimě, prospěje to vašim střevům!

Zůstat aktivní nemusí být pro pacienty se zánětlivým onemocněním střev vůbec snadné. Zejména ve chvílích relapsu se jakákoliv sportovní aktivita stává téměř nemožnou. I když vás kombinace zdravotních problémů, krátkých dnů a zimního počasí možná láká zůstat doma v křesle, zvedněte se! Poděkuje vám vaše tělo i duše.

Sportujte i v zimě, prospěje to vašim střevům!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Cvičením k úlevě

Čísla hovoří jasně. Lidé se střevními záněty, kteří jsou fyzicky aktivní, bývají zároveň v lepší tělesné kondici. Z těchto důvodů zažívají méně relapsů a jejich nemoc se pak daří lépe udržet pod kontrolou. Autoři výzkumů připouštějí, že jejich výsledky mohou být částečně zkreslené, zejména proto, že osoby s mírnějším průběhem choroby jsou již od jejího počátku přirozeně aktivnější než pacienti s těžkými formami. Jedním dechem však dodávají, že přínos rozumné pohybové aktivity je pro zdraví lidí se střevními záněty jednoznačný a nezpochybnitelný.

Poděkují vám nervy i kosti

Vzplanutí Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy bývá často zapříčiněno stresem. Zejména chronický, pracovní stres zažívá v dnešní době téměř každý dospělý, a navíc si to mnohdy ani neuvědomuje. Vhodným řešením může být právě pravidelná pohybová aktivita, která nás baví a pomáhá nám vyčistit si hlavu. Díky ní můžeme stresu předcházet a ulevit si od psychického napětí. Nemusí se jednat hned o lekce jógy. Postačí i pravidelné procházky přírodou nebo třeba bruslení s přáteli. Komu by bylo zklidnění mysli málo, pro toho jsou tu „tvrdá“ data, která hovoří jasně: pohyb významně pomáhá zvyšovat hustotu kostí. Ta bývá u lidí se střevními záněty často poškozena kvůli léčbě kortikoidy nebo vinou horšího vstřebávání živin střevem.

V zimě zkuste studiové lekce

A jaký sport zvolit? Především je důležité znát správnou míru. Vysoce intenzivní tréninky nejsou vhodné, protože hladinu stresu spíše zvyšují a mohou vést i ke zranění. Na druhou stranu se ale nemusíte ani přehnaně šetřit. Pro začátek vyzkoušejte třeba jógu, power jógu nebo pilates. Posílíte si tělo a uklidníte hlavu. Pokud si časem troufnete i na intenzivnější zátěž, poohlédněte se po lekcích kruhového tréninku nebo posilování s vlastní vahou. Náročnost tréninku upravujte podle toho, jak moc vás momentálně trápí příznaky nemoci. Je ale dobré s pohybem nikdy nepřestat úplně.

Hlavně se bavte

Věnovat se sportu znamená mnohem víc než jen snahu o udržení hezké postavy. Je to něco, co děláte sami pro sebe. Pravidelným pohybem se stáváte pány svého těla a současně vítězíte nad chronickou nemocí. Proto s touto myšlenkou pravidelně vyrážejte do fitness centra nebo na svižnou zimní procházku. Odměna v podobě zlepšení vašeho zdravotního stavu vás nemine.

(luko)

Zdroj: https://www.healthline.com/health/exercise-with-IBD#1

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Shrnutí nových druhů biologické léčby při IBD

Shrnutí nových druhů biologické léčby při IBD

Kožní problémy? Při střevních zánětech nejsou výjimkou

Chronické střevní záněty jsou mnohdy provázeny obtížemi, které postihují další části těla mimo trávicí ústrojí. Postižena může být například...

VSL3 jako pomocník na cestách i ochrana před relapsem

Nevolnost na dovolené. Snad každý jsme se s tím setkali. A pokud ne na vlastní kůži, tak z vyprávění...

Nahradí biologická léčba konvenční terapii při IBD?

Nahradí biologická léčba konvenční terapii při IBD?

Na Svatováclavské konferenci máte informace o IBD z první ruky

Na Svatováclavské konferenci máte informace o IBD z první ruky

Rozhovor s fitness trenérkou: I v době relapsu je pohyb životně důležitý

Martina Benáčková je žena s Crohnovou chorobou, která vystudovala regeneraci a výživu ve sportu a učitelství tělesné výchovy. Svoje...

Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci