Grilovaná kuřecí prsa naložená v ovocné marinádě

Oblíbeným jídlem nejen v létě bývají grilovaná masa, klobásky a zelenina. Grilovaná jídla jsou prostě jednoduchá na přípravu a současně se jejich příprava i konzumace stávají často společenskou, nebo alespoň rodinnou událostí.

Jak je to ale s grilovaným jídlem u osob se střevními záněty? Inspirujte se radami z článku Grilované maso a zelenina – ano, nebo ne při střevních zánětech?

Ta nejzásadnější rada z textu zní asi takto: Grilujte jen občas, a pokud můžete, doplňte grilované maso o čerstvou zeleninu. Alespoň v létě. Uzeniny a další pochutiny však při grilování raději vynechte.

Příprava jídla 

(2 porce, doba přípravy: 30 minut + minimálně 2 hodiny marinování)

Potřebujete:

 • 550 g kuřecích prsou
 • 2 lžíce tekutého medu (pokud použijete sladkou ovocnou šťávu, med vynechte)
 • 1 stroužek česneku
 • 20–30 ml šťávy z rakytníku nebo jiné ovocné a současně kyselé šťávy (například rybízové)
 • špetku tymiánu
 • ½ lžičky kurkumy
 • 100 ml kvalitního řepkového nebo olivového oleje
 • sůl
 • pepř

Postup:

 1. Do větší misky nalijte 100 ml oleje. Přidejte tekutý med, nastrouhaný stroužek česneku, 100% rakytníkovou nebo jinou ovocnou šťávu, snítku tymiánu a půl lžičky kurkumy. Osolte a opepřete. Vše důkladně promíchejte.
 2. V takto připravené marinádě namočte kuřecí maso z obou stran a minimálně dvě hodiny ho nechte v misce marinovat. Pak už jen maso opečte na pánvi nebo elektrickém grilu a podávejte například se šťouchanými brambory, salátem, zeleninou nebo pečivem. Pokud máte roštový gril, použijte grilovací alobalové misky.

Dobrou chuť!

S ulcerózní kolitidou žiju už od roku 2003. Za tu dobu jsem si prošla téměř veškerou dostupnou léčbou v ČR, včetně léčby biologické. Nejprve jsem měla diagnostikovanou proktitidu. Jenže zánět se nakonec rozšířil po celém tlustém střevě a já několik let řešila stav pankolitidy a také možnost stomie. Nakonec se můj stav stabilizoval a jsem i bez operace několik let ve stavu remise.<br> Mám tři děti a na své cestě za zdravím a plnohodnotným životem s chronickým střevním zánětem jsem došla k mnoha poznáním. Jedním z nich je, že pocit štěstí se rodí z toho, co vkládáme do své mysli i do svých úst. Dlouhodobě se věnuji proto výživě těla a duše a také výživovému poradenství. Pomáhám ostatním, nejen lidem se střevními záněty, žít a jíst plnohodnotně a kvalitně i přes nejrůznější obtíže. Kromě blogu na těchto stránkách mě najdete i na webu veronikahanzlikova.cz. Jsem také autorkou několika e-knih a tištěné knihy Příběhy českých superpotravin.
Veronika Hanzlíková