Trávení jako zrcadlo stresů

Trápí vás dlouhodobě zažívací potíže? Navštívili jste mnoho lékařů, absolvovali spoustu vyšetření, ale neprokázala se žádná nemoc? Než dáte své zdraví a peníze na pospas šarlatánům, zamyslete se nad svým životním stylem.

Trápí vás dlouhodobě zažívací potíže? Navštívili jste mnoho lékařů, absolvovali spoustu vyšetření, ale neprokázala se žádná nemoc? Než dáte své zdraví a peníze na pospas šarlatánům, zamyslete se nad svým životním stylem.

Bojuj, nebo uteč

Tak schválně, kolikrát vás dnes naštvali v zaměstnání, co zas provedly vaše ratolesti a čím vás vytočil partner? Určitě vás neminuly ani chvíle vzteku za volantem nebo ve vozidle hromadné dopravy. Nejspíš jste v těchto situacích měnili barvu v obličeji, rozbušilo se vám srdce, vyschlo v krku a udělalo lehce nevolno. To vše jsou projevy podráždění autonomního (vegetativního) nervového systému. V dobách, kdy se naši předci proháněli po savanách, jim umožnil sebrat síly k boji (nebo rychlému útěku), ve chvíli klidu zas podpořil lepší trávení.

Když si duše řekne o pomoc

Na poradě však nelze vyzvat šéfa na pěstní souboj, tudíž se naše negativní emoce projeví na našem těle. Nejčastěji na orgánových soustavách silně inervovaných vegetativním nervovým systémem. Kromě dýchací a kardiovaskulární soustavy jde právě o trávicí trakt. Ostatně, jak praví zkušení gastroenterologové, břicho je nejzvučnější rezonanční deskou emocí. Podle maďarského lékaře Balinta – který kladl velký důraz na pacientovu psychiku – až třetina pacientů přichází s tělesnými projevy psychických problémů.

Příčina stejná, projevy různé

Stres, úzkost a obavy se na našem trávení projeví různorodě. Někoho trápí spíše tzv. horní dyspepsie – tedy říhání –, pocit pomalého trávení, „pálení žáhy“, nevolnost, nebo dokonce zvracení. Jiní trpí dolní dyspepsií – tedy břišními křečemi –, průjmem, nebo naopak zácpou. Společným jmenovatelem všech obtíží je dlouhá doba trvání – v součtu aspoň 12 týdnů za poslední rok.

Pokud se začne mluvit o psychickém podkladě nemocí, mnoho pacientů se obává, že budou označeni za hypochondry a simulanty. Jiní si zase tento původ problémů odmítají připustit. Bohužel k vlastní škodě. Pokud se totiž potvrdí, že jejich trable jsou způsobeny depresí, panickou či jinou poruchou, a nasadí se vhodná léčba, vyhnou se nejen dalším nepříjemným vyšetřením, ale hlavně se výrazně zlepší kvalita jejich života nejen stran břišního komfortu.

(Ela)

Zdroj:

  • K. Lukáš a kol.: Funkční poruchy trávicího traktu, Grada 2003, Praha, kap. 15.
  • Pohled psychiatra na funkční poruchy trávicího traktu (R. Honzák).