Klystýr dokáže „uhasit“ zánět a šetří organismus

Klystýr působí přesně v místě střevního zánětu, a nezatěžuje tak tělo systémovou léčbou. Zjistěte, jaké další možnosti s sebou přináší a jak ho správně podávat.

Klystýr neboli klyzma

Rektální klyzma, známější jako klystýr, patří vedle čípků nebo rektální pěny k účinným místním prostředkům při léčbě nespecifických střevních zánětů (IBD). Podává se přímo do oblasti, kde je střevní stěna zanícená – v tomto případě do konečníku – a tam také účinkuje. V místě zánětu je takto možné působit velkými dávkami léku, zatímco do krevního oběhu se nevstřebá téměř nic. Tím mizí hrozba nepříjemných vedlejších účinků, kterou by s sebou mohlo nést polykání pilulek.

Působení a účinek

Při léčbě IBD se využívají dva druhy klyzmat:

  • s obsahem kortikoidů,
  • s 5-aminosalicylátem mesalazinem.

Speciálně u kortikoidů je velkou výhodou snížení rizika vedlejších účinků. Přínos vysokých místních koncentrací léku je významný v obou případech. Klystýr ve střevě působí do vzdálenosti zhruba 50 cm od konečníku. Proto se nejvíce používá u ulcerózní kolitidy, která začíná v oblasti konečníku a hlouběji často nezasahuje. Své využití může najít také u Crohnovy nemoci, která bývá v trávicí trubici rozesetá nepravidelně. Obvykle se klystýry kombinují se systémovou léčbou.

Podávání klystýru

Častým problémem bývá po podání klystýru rychlé odtečení nebo vypuzení tekutiny. Pomoci vám mohou následující tipy od samotných pacientů:

  • Užívejte klystýr těsně před tím, než jdete spát. Po podání už nevstávejte z postele.
  • Před podáním si zkuste dojít na velkou a pak se co nejvíce uvolnit. K tomu pomůže třeba teplá sprcha nebo 20 minut klidu.
  • Když s klystýrem začínáte, dávejte si pár dní pouze polovinu objemu. Tělo si na neobvyklý pocit postupně zvykne. A pokud tekutinu hned vyloučíte, nemusíte otevírat nové balení léku, pouze si aplikujete zbytek dávky.
  • Při podávání klystýru ležte na boku s horní nohou přitaženou kolenem k trupu. Po podání zůstaňte v této poloze a pokuste se usnout.
  • Po vyprázdnění lahvičku vytahujte pomalu a opatrně. Držte ji zmáčknutou.

Podávání rektálních klyzmat je bezesporu náročnější než zapíjení pilulek. Lidé se ho někdy obávají ze strachu o svoji důstojnost, sexuální život nebo čistě jen kvůli nepohodlí. Klystýry se však málokdy užívají dlouhodobě. Vnímejte je proto jako účinnou a šetrnou možnost, jak „uhasit“ akutní vzplanutí střevního zánětu. Na následnou udržovací léčbu v klidovém stadiu (remisi) mnohdy postačí tabletky. 

(luko)

Zdroje: https://discovertherapies.com/articles/62-rectal-therapy-in-ulcerative-colitis-an-option-that-shouldn-t-be-overlooked

https://www.medicinesforchildren.org.uk/mesalazine-liquid-enema-inflammatory-bowel-disease