Dotaz 963

Dotaz, 1. 9. 2011

Dobrý den,prosím, pokud mohu prosit o urgentní radu.Nález mám : duodenum střední atrofie klků 65IEL/100EC, cel.stupnice 3b, lymfocitární enteritida, degenerace řas a klků duodena a jejuna, ileum term. 25IIEL/100EC.CT pouze v radixu mezenteria četné uzliny do 11x7mm a v retroperitoneu parailiicky několik drobných uzlin 10x6mm.Všechna ostatní vyšetření jsou negativní. 6aludek je v pořádku, ale po najezení mně jde tlak na obou stranách pod žebra.Mám hrozné tlakové bolesti
jak popisuji níže.Pomůže na chvilku změna polohy./2 min./Dříve pomohla koupel v teplé vodě.Dnes na chvíli v bazénu cca.25°C.
Když jsem v květnu začal dodržovat dietu včetně nepití piva, tak jsem rychle zhubnul/ , ale ten "otok" který se vytvořil ještě před dodržováním diety a před zhubnutím v oblasti malé pánve mně zůstal a při chození, sedání atd. hrozně tlačí a postupně se rozšiřuje do celého břicha./resp. do střev/
Před třiceti lety jsem byl hospitalizován pro tlak v podbříšku a nic se nanašlo.Postupem doby jsem nemohl přes pas nic upnout a tak jsem zapínal kalhoty pod pupkem .Loni v říjnu mně začali potíže , tlak a pálení nad symhysou a musel jsem nakonec nosit volné kalhoty na šlích.V květnu to došlo až ke stavu, kdy v noci nemohu ležet ani na jednom boku a od mravenčení je to dnes tlaková bolest jako při otoku při ležení nalevo i napravo.Na zádech mně tlaky jdou pod žeberní oblouky.Usnu pomocí prášku asi na 2 hodiny a potom mě tlak probudí a znovu si musím vzít prášek.Přes den neusnu díky tlaku v břiše a stupňujícímu se pálení chodidel. Mám diagnostikovanou celiakii, kterou jsem nedodržoval.Analgetika nepůsobí, nemohu na slunce/potom mám obrovské tlaky v celém břiše/,nemohu se vykoupat v teplé vodě/dříve to pomáhalo, přikryju se dekou a tlak vlivem tepla se zvýší a při sezení mně jde tlak až pod bránici.
Potíže jsou už neúnosné a tak bych potřeboval vědět, jsou - li způsobené za těch 30let bez dodržování diety otokem střev, pokud je nález jaký popisuji a jestli se s tím nevylučuje.Pro tak ukrutné bolesti vlivem tlaku mě jiného nenapadá./taky hubnu, i když se snažím jíst více.Nemohu také nic dělat./po ulehnutí jsou postupné tlaky zpět.
Velmi děkuji, s pozdravem Borůvka.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 1. 9. 2011

Dobrý den,
důvodem, proč má pacient s celiakií držet bezlepkovou dietu, je mj. fakt, že při nedodržování diety je riziko vývoje lymfomu střeva, tedy nádorového onemocnění. Pokud máte bolesti břicha a hubnutí, tak je nepochybně potřeba zapátrat tímto směrem. Jistě bude vhodné dovyšetřit i tlusté střevo. Pokud se toto vyloučí, bolesti břicha mohou být způsobeny i problémy s páteří, nicméně z mé strany je to spíše "věštění z křišťálové koule". Zajděte znovu za svým gastroenteroloegem a obtíže dořešte.
Držím palce.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.