Dotaz 961

Dotaz, 26. 8. 2011

Dobrý den,
před 2 lety mi byla diagnostokována UC, hodně jsem toho o ní nastudoval a rizika která přináší do budoucna jsou velmi vysoká. Jelikož s ní mám vcelku problémy v současnosti užívám kortikoidy - Prednison 10 mg, a samozřejmě další léky Salofalk, Azaprine, Helicid, Pyridoxin a acidum folicum. Jen tak selským rozumem jsem uvažoval o veškerých útrapách co mne budou v životě trápit a možná další rizika od vzniku karcinomů, relapsy, doživotní nutnosti kolonoskopie, doživotní užívání léků, pravidelné kontroly a hlavně trvající nejistota co bude druhý den, která sebou nese neustálý ohled na tuto chorobu, jenž mne bude omezovat. Proto den co den stále více uvažuji o trvalém odstranění tlustého střeva, ale nemohu nalézt téměř nic o tom co by mne čekalo pak snad krom častější stolice a horšího zásobování těla, ale topřesně nevím do jaké míry. Je mi 25 let. Děkuji za odpověď

MUDr. Jaroslava Kovářová, 26. 8. 2011

První poznámka: co se týče léčby, máte ji poměrně intenzivní (imunosuprese azathioprinem), přesto užíváte Prednison, což bych nepovažovala za příliš vhodné. Pokud máte azathioprin již delší dobu (půl roku a více), měl by mít jasný efekt, který by umožňoval Prednison vysadit. Nutná je ale dostatečná dávka azathioprinu- kolem 2 mg/kg/den. Pokud máte tuto dávku, a přesto nelze Prednison vysadit, pak je ke zvážení podání tzv. biologické léčby v některém z mnoha gastroenterologických center biologické léčby.
Druhá poznámka, tentokrát k chirurgii. Nepíšete, jak velkou část střeva máte postiženou, jaký je aktuální endoskopický nález. Pokud máte postižené tlusté střevo celé a léčba není účinná, pak je možné o chirurgickém řešení uvažovat. Vzhledem k tomu, že jste velmi mladý, chorobu máte diagnostikovanou teprve 2 roky a zřejmě nebyly vyčerpány všechny dostupné léky, spíše bych s tímto řešením počkala. Operace má různá rizika (u mladého muže např. poruchy potence, kontinence) a po operaci skutečně je stolice několikrát denně. Ale podrobnosti k tomuto by Vám nejlépe vysvětlil chirurg, který se zabývá řešením idiopatických střevních zánětů (v případě ulcerozní kolitidy nejpíše výkon tzv. totální kolektomie a ileopouchanální anastomoza anebo ileorektální anastomoza.
Mějte se pěkně.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.