Dotaz 908

Dotaz, 12. 5. 2011

Dobry den pane doktore,

Mame 5- leteho syna, ktery mel jako miminko a batole prokazanou alergii na bilkovinu kravskeho mleka (typicke priznaky, krev ve stolici atd a dolozeno i testy). Mleku jsme se vyhybali, priznaky odeznely. Posledni testy pred rokom uz ukazuji jen hranicne vyssi hodnoty pro mleko a vejce (bilek i zloutek), jinak nic.
Je zdravy a velmi energicky atd, ale pomerne maly (asi v 15 procentilu na svuj vek, coz se ale prilis nemeni od narozeni - geneticky vsak nema zjevny duvod byt maly). Take ma obcas cervenou, jako zanicenou kuzi kolem konecniku, nekdy i dost silne. Nijak mu to nevadi, jen stipe kdyz se to snazime namazat. (Zda se nam, ze by to mohlo souviset s predchozi konzumaci mleka ci vejce, ale neni to jiste). Zacpu ani prujem nema, bricho ho pokud vime neboli, ale spatne ji, musime mu rict o kazdou lzici, kterou si da do pusy (v pripade sladkosti to ovsem neplati).
Mohlo by se jednat o nejaky chronicky strevni zanet a mohlo by to souviset s jeho neochotnym jezenim a pripadne rustem?

Dekujeme za pomoc,
Katerina Stohrova

MUDr. Jaroslava Kovářová, 12. 5. 2011

Dobrý den. Spíše než na střevní zánět bych pomýšlel na céliakii. Tu je třeba při zpomaleném růstu, nechutenství a zažívacích obtížích každopádně vyloučit. Je častější než střevní záněty, ale méně často se na ní myslí.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.