Dotaz 834

Dotaz, 29. 1. 2011

Dobrý den!
Mám necelý rok diagnostikovanú UC.Léky,které jsem zatím brala nezabírají. Teď jsem na Pentase 3x2,Budenofalk 1x1,salazopyrin 2x,1( bolesti kloubů)biopron 9 1x ,lanzul 2x1,letrox 100 1x1.Kromě toho mám perniciozní anémii( zatím úspěšně léčenou,ale teď hodnoty jsou nižší)Stolice 3-6 x za den,krvácení 3x6,tlaky na konečník,hleny.Tuto poslední kombinaci léku beru přes měsíc .zatím žádné zlepšení. Teploty 37.1-37,3. Tak 4dny v měsíci bez teplot.Chtěla jsem se zeptat jaká by byla nejvhodnější léčba. Za odpověď předem moc děkuji.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 29. 1. 2011

Dobrý den. Kombinace UC a perniciozní anémie je dost neobvyklá, stejně jako kombinace Pentasy a Salazopyrinu, tyto léky se dohromady nedávají. Při perniciozní anémii není v žaludku přítomna kyselina, není tedy důvod, abyste brala vysokou dávku Lanzulu, který má bránit tvorbě této kyseliny (to se prostě navzájem vylučuje!)...Pomýšlel bych u Vás spíše na Crohnovu nemoc s postižením tenkého střeva a následným nedostatkem vitaminu B12 na tomto podkladě, nikoliv při perniciozní anémii. To jsou ale mé domněnky, nevím, jaká vyšetření jste podstoupila ani jaké byly nálezy.
Pokud bych se o Vás staral já, provedl bych kontrolní koloskopii i s nahlédnutím do konečného úseku tenkého střeva. Pokud by byl i přes užívanou léčbu zánět přítomen ve větší intenzitě, doporučil bych Vám podání kortikoidů a následně udržovací léčbu Imuranem. Pokud by nefungovalo ani toto, podal bych biologickou léčbu.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.