Dotaz 787

Dotaz, 1. 12. 2010

Dobrý den, chtěla bych prosím vysvětlit výsledek kolonoskopie pro občasné enteroragie. Je mě 21 let. Endoskopista popisuje v 5 cm od anu "drobná čočkovitá prominence" (histologie: povrchově odebrané lamely střevní sliznice bez možnosti bližší diagnostiky, dále lamely s fokusy fibrotizace a setřením základní stavby, ale bez výraznější zánětlivé celulizace). Endoskopista píše, že byla kompletně odstraněna. Stále lze ale asi v této oblasti hmatat tuhou nebolestivou bouličku. Paní doktorka říkala, že po odstranění tam nejspíš zbyla jizvička, kterou hmatám.
Napadlo mě, že jsem podstoupila 2.července 2010 anoskopii s biopsií. Při zavádění čípku jsem v září nahmatala tuhou nebolestivou bouličku asi právě v 5 cm od anu. Při kolonoskopii v říjnu lékař našel zmíněnou čočkovitou prominenci. Je možné, že čočkovitá prominence byla právě jizvou po biopsii při anoskopii??? (Dostane se lékař anoskopem do této hloubky a v jaké hloubce provádí biopsii?) A lze případně jizvu po tak dlouhé době stále hmatat jako tuhou bouličku? (Mám pocit, že se oproti září trochu zmenšila, takže je možné, že ji lékař při biopsii kousek odstranil a to co hmatám teď je jizva po biopsii jak říká paní doktorka?)
V lednu mám sigmo s případným ošetřením APC, tak tím se to úplně odstraní? Jinak nález na střevě v normě, pouze hyperplazie lymfoidní tkáně a drobné vnitřní hemoroidy. Chtěla bych prožít v klidu Vánoce a takhle na to musím pořád myslet. Mockrát děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 1. 12. 2010

Dobrý den, děláte si naprosto zbytečné starosti. Drobnou čočkovitou promince má na sliznici konečníku téměř každý člověk. Není důvod je odstraňovat, což dokládá i výsledek histologie ve Vašem případě - jde o normální sliznici tlustého střeva. Rozhodně nemůže být tato prominence ani "jizvička" po jejím odstranění hmatná prstem.
Jakou bouličku jste si nahmatala nedokáži zodpovědět bez toho, že bych Vás sám vyšetřil. Ale pokud jste vyšetřována několika lékaři, bylo by lepší se zeptat přímo jich a neřešit tento problém anonymně touto virtuální formou.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.