Dotaz 768

Dotaz, 5. 11. 2010

Dobrý den,prosím Vás o objasnění výsledku vyšetření. Je mi 21 let. Kvůli občasným enteroragiím (asi 1 za měsíc, trvajícím cca 2 roky) a pobolívání břicha jsem absolvovala kolonoskopii. Makroskopicky byla sliznice v pořádku, v 10 cm rekta dle vyjádření endoskopisty drobný zarudlý "polypek" velikosti 1-2mm (histologie: nevyhraněný nález s některými rysy IBD). Jedná se tedy o polyp nebo ne? Histologie přece o polypu nemluví. Pokud ano, tak tímto odběrem byl snesen, nebo se pletu? Dále v 5 cm od anu "drobná čočkovitá prominence" velikosti asi 5mm (histologie: povrchově odebrané lamely střevní sliznice bez možnosti bližší diagnostiky, dále lamely s fokusy fibrotizace a setřením základní stavby, ale bez výraznější zánětlivé celulizace). Chtěla bych se zeptat, zda se může jednat o polyp, intramurálně rostoucí nádor či co? Z tohoto povrchového odběru se to zjisit nedá? V lednu mám jít na kontrolní sigmo s případným ošetřením APC. Koagulací lze prominenci odstranit tak, že dál neporoste? Prstem lze v rektu asi v této hloubce hmatat malou nebolestivou bouličku. Dále dle histologie v tlustém střevě hustá lymfoidní celulizace až s tvobou zárodečných foliklů. Odběry Viameda (anti gliadin, tTG, EMA, retikulin, kr. mléko, ASCA jsou negativní). V anamnéze mám JRA od 2 let věku v remisi. V anu mám drobné vnitřní hemoroidy. Mohla by boulička případně souviset s nimi? SONO střev je v pořádku. V RA se žádné onem. střeva nevyskytuje. Za odpověď mockrát děkuji.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 5. 11. 2010

Dobrý den. Ptáte se na řadu věcí, které by Vám měl vysvětlit spíše Váš ošetřující lékař, který ty polypy viděl a snášel. Polyp i ta čočkovitá prominence byly tak malé, že byly jistě bioptickými kleštěmi sneseny kompletně. Při histologickém vyšetření jde především o vyloučení adenomu, tzn. přednádorového typu polypu, ze kterého může po mnoha letech růstu vzniknout zhoubný nádor. Takový polyp to dle histologie jistě nebyl.
Podle popisu šlo o zánětlivý polyp se známkami IBD = inflammatory bowel disease. U nemocných s JRA se častěji vyskytuje ulcerozní kolitida či Crohnova choroba. Nelze tedy vyloučit, že zmíněný polypek je reziduem zhojeného zánětu, který se může opět časem objevit. Nejspíše až čas a další vývoj ukáže, o co se jedná.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.