Dotaz 760

Dotaz, 28. 10. 2010

Dobrý den, před necelým půl rokem jsem absolvovala kolonoskopické vyšetření, na střevech mi nebylo nic nalezeno. Toto vyšetření jsem absolvovala z důvodu častého střídání klidového období a období kdy se u mne objevovala velmi častá a někdy i řídká stolice s příměsí hlenu. Od té doby jsem užívala Lactobakterie a obtíže mírně ustaly. Před několika týdny se tyto problémy opět vrátily, mívám silné křeče při nutkání na stolici. Často odchází jen samotný hlen, někdy i s malou příměsí krve. Nutkání na stolici mívám i po vykonání potřeby. Opravdová potřeba se vykytuje 5-7x za den.
Před rokem a půl mi byl odstraněn apendix, od té doby se u mě často vyskytují záněty gynekologického rázu.
Chtěla jsem se proto zeptat - je možné, že by se mohlo jednat o nějaký zánět střev? Zda je vůbec možné, že by se zánět dokázal utvořit půl roku po vyšetření? A koho případně vyhledat?

Předem děkuji za odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 28. 10. 2010

Dobrý den. Možné to je, ale je to málo pravděpodobné. Mírná forma ulcerozní kolitidy je v období klidu při endoskopii nepoznatelná, endoskopický nález je totiž v období klidu zcela normální. Podle popisu obtíží se u Vás jedná spíše o funkční poruchu - zvýšenou citlvost a dráždivost střeva na bežné podněty. I tyto obtíže se dají dobře léčit. V ideálním případě bych Vám doporučil podstoupit krátkou koloskopii bez přípravy v období obtíží - ta definitivně ukáže, jestli zánět ve střevě v období obtíží je nebo není přítomen.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.