Dotaz 751

Dotaz, 19. 10. 2010

Dobrý den, zpětně asi 10 let jsem několikrát absolvovala kolonoskopii pro nespecifické bolesti břicha a průjmy, ale vyšetření nic neukázala. Celý život jsem "slabá na nervy", ve stresu, v psychickém napětí, léčím se na anxiozně fobickou poruchu a deprese, takže se všechny mé bolesti svádí na psychosomatické poruchy. Letos v květnu jsem absolovovala kolonoskopii z důvodu operace polypu v konečníku, kolonoskopie i histologie byly v pořádku. Letos v srpnu asi 14 dní jsem měla průjmy a bolesti břicha. Pak mě postihly příšerné bolesti břicha (1x jsem zvracela, trochu krve na toaletním papírku jsem přičítala podrážděným hemerodidům a konečníku, na horečky netrpím), více to bolelo v podbřišku a na pravé straně břicha. Dohnalo mě to k lékaři. Po kolonoskopii byl lékařský závěr Crohnova nemoc. Ve střevě jsem viděla zanícené vředy na několika místech veliké téměř průměru střeva, nikoliv po celém střevě, nebyly krvavé. Ale po výsledku histologie si lékaři nevěděli rady. Zde je výsledek histologie, opisuji:
1. Částky plošně exulcerované sliznice tlustého střeva se smíšenou zánětlivou infiltrací proprie a známkami zcela diskrétní kryptitidy na některých místech.
Zvláštním nálezem je fibrinoidní prosáknutí stěny cév doprovázené leukocytární zánětlivou celulizací a také výskyt fibrinoidních trombů v drobných kapilárách..
2. Nález je prakticky stejný jako v předchozím vyšetření. Histologický nález nemá typický vzhled pro IBD, zvláště Crohnovu chorobu (chybí kulatobuněčné zánětlivé infiltráty v hlubších vrstvách, včetně tvorby lymfatických folikulů), nelze vyloučit, že by mohlo jít o počáteční fázi ischemické kolitidy......
Je mi 51 let, na isch kolitidu jsem prý mladá. Byla mi nasazena antibiotika Cyphin, kortikoidy Medrol v koňské síle 32 mg, Asacol 8 tbl denně. Současné potíže mám od druhého dne poté, co jsem nevědomky pila u kamarádky na vsi ze sklenice, kterou ona umyla na dvoře v sudu, kterým napájeli drůbež, myli se v ní, nabírali z něj vědry vodu a prý jim pochcípaly kočky. Dbám velmi na hygienu, stále si myji ruce, nesním nic ani trochu nečistého. Napadlo mi, jestli jsem nemohla chytit nějakého parazita, mikroorganismus se kterým se mé tělo, zvyklé na téměř sterilní čistotu, nedokáže vypořádat. Nebo potíže mohla třeba spustit operace polypu a nějaké nečistoty při operaci. Můžete mi, prosím, poradit, která vyšetření si můžu vyžádat na gastroenterologii, kam jsem tuto středu objednána? Parazitologické, bakteriologické? Mohu si vyžádat i test alergie na lepek? CT či magnetickou rezonanci? Po Medrolu mi nakynuly tváře a otekl krk-podbradek, vypadám jak oteklý měsíc, mohu požádat o jeho okamžité vysazení? jaká léčba by pro mě mohla být podle Vašeho názoru nejvhodnější? Nemůžete mi doporučit v Praze nějaké dobré odborné zdravot.zařízení a dobrého odborného lékaře na neznámé nemoci střev? , mám strach,nechci žádnou operaci, máma zemřela na karcinom tlustého střeva, který začal zánětem, teta totéž, babička na karcinom prsu. Obsáhlý dotaz, moc děkuji předem za obsáhlejší odpověď

MUDr. Jaroslava Kovářová, 19. 10. 2010

Dobrý den. Jediné smysluplné vyšetření, které bych doporučoval doplnit, je vyšetření stolice na parazitologii, je nutné donést ve zkumavce kousek stolice cca velikosti třešně. Vzhledem k tomu, že se může jednat o infekční příčinu kolitidy, doporučil bych také posílit antibiotickou léčbu o Entizol 500mg a 8 hodin na 10 dnů. Test alergie na lepek, CT i MR nemohou nic nového objasnit a není důvod je provádět. Kortikoidy nelze vysadit zcela najednou, je potřeba je snižovat a vysazovat postupně, schéma se řídí podle délky užívání vysoké dávky. V Praze jsou desítky gastroenterologických pracovišť, jmenovitě Vám žádné doporučit nemohu, ale nemylsím, že by pro Vás bylo vhodné v tuto chvíli měnit lékaře a podstupovat znovu všechna dosud provedená vyšetření.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.