Dotaz 704

Dotaz, 12. 8. 2010

Dobrý den, je mi 33 let, velmi hubené postavy ( mám od dětství velký problém přibrat BMI 16,71).Již rok mám neustále světle žlutou stolici.Časté nutkání na stolici hlavně v ranních a dopoledních hodinách.Stolice je kouskovitá někdy kašovitá obvykle 2-3x denně.Bolesti ani křeče břicha nemám. Hlen ani krev ve stolici nepozoruji.
Sono břicha v pořádku.
30.3.2010 provedena kolonoskopie ( rektální ampula přiměřeně prostorná, její sliznice hladká,klidná,bez patol.lož.změn.Přes rektosigmoideální ohbí pronikám do colon sigmoideum a dále přes jednotlivé oddíly tračníku do ceka.V celém rozsahu je tračník výrazně spastický,jeho sliznice hladká,klidná,s přiměřenou cévní kresbou a reflexem,halustrace prav. bez patol. lož. změn.Cekum symetrické,bpn.
Z: Spastický tračník: jinak je nález při totální kolonoskopii do báze ceka normální. )

Dg: Chronický dyspeptický sy.
Benigní hyperbilirubinémie

Bylo podezření na celiakii ( po krevních testech negativní).
Štítná žláza vpořádku.
Rektální syndrom negativní.
V roce 2000 jsem prodělal infekční mononukleozu od této doby pozoruji zažívací obtíže s častým výskytem aftů v ústech. Zaraží mne to světle žluté zbarvení stolice. Nemůže to být třeba nevstřebaná žluč, která neustále dráždí střevo ?
Děkuji za případnou odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 12. 8. 2010

Dobrý den. Zbarvení stolice jistě není způsobené nevstřebanou žlučí, jde spíše o změnu složení mikrobiálního osídlení v tlustém střevě. Dle mého názoru by Vám mohlo pomoci dlouhodobé užívání probiotik, která jsou volně prodejná v lékárně. Problém však vidím v tom, že při koloskopickém vyšetření nebylo vyšetřeno terminální ileum - konečný úsek tenkého střeva. V naprosté většině případů lze při koloskopii vyšetřit alespoň konečných 10cm tenkého střeva. To je rozhodující pro vyloučení Crohnovy choroby, která by mohla způsobovat stejné obtíže, které popisujete ve svém dotazu. Opakování koloskopie lze nahradit provedením ultrazvuku se zaměřením na přechod tenkého a tlustého střeva na pracovišti, kde se vyšetřováním střev ultrazvukem zabývají. Bohužel jich stále není dostatek.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.