Dotaz 652

Dotaz, 12. 6. 2010

Dobrý den,

Právě mi bylo 26 let, nádorové onemocnění se v rodině z žádné strany nevyskytují (geneticky). Pouze z otcovi strany vysoké krevní tlak a infarkty. Nejspíš jsem udělal největší hloupoust v životě. Jeden den jsem osm hodin nepil a potom jsem do sebe nacpal dvě čokolády a jídlo doháněl večer. Druhý den jsem měl krev po stolici poprvé a podruhé krev s hlenem, pak už se to neopakovalo. Ihned jsem vyhledal specialistu a ten mi diagnostikoval následující:

obj. anus zevně klidný, indagace nebol, tonus přim., v dosahu bez patol., anoskopicky na přední komisuře drobná trhlina, kont. krvácející. Dop. Dilatan,

Rp. Mesokain, příšt. rektoskopie.

Chtěl bych se prosím zeptat, co mi vlastně doktor našel, včetně celého výkladu diagnózy, pochopil jsem z toho, že mě příště čeká rektoskopie, která nevím, jak dlouho trvá a jestli se ji mám bát? Lze při anoskopickém vyšetření vyloučit rakovinu konečníku nebo to lze až jen při rektoskopii? Je možné, že trhlina byla mojí příčinou krvácení z konečníku? (Pokud totiž šla menší stolice, tak krev nebyla) a může nádor nebo polyp krvácet i nepravidelně a je možné, abych v tomhle věku onemocněl tak závažným onemcněním a v případě, nedej bože, že ano, tak je léčitelné i kdybych měl být invalidní a přišel jsem zavča? Doktor mě po vyšetření anoskopie pozval na rektoskopii až za tři týdny, je to normální? Předem děkuji za brzkou odpověď.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 12. 6. 2010

Dobrý den. Vaše obavy jsou zcela zbytečné. Trhlina v análním kanále je běžným zdrojem příměsi krve ve stolici. Jde o prasklinu epitelu vystýlajícího anální kanál. Jde většinou o mechanické poranění. S nádorem nemá prasklina nic společného. Smyslem rektoskopie je vyloučení jiného zdroje krvácení než je samotná prasklina. Uvažovat ve Vašem věku o pokročilém nádoru je zcestné. Jde o vyloučení polypku, zánětu, cévní malformace atd., které mohou skutečně krvácet jen občas. Čekací doba 3 týdny je velmi krátká, málokde na světě by jste ji měl tak krátkou. Např. v Anglii by jste čekal rok. Doufám, že jsem Vaše zbytečné obavy alespoň částečně zklidnil.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.