Dotaz 649

Dotaz, 2. 6. 2010

Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Studuji v zahraničí a letos tu končím. Prvně jsem postřehla nějaký problém před 3 lety. Byla jsem vystavena nadměrnému stresu a trpěla úzkostí. Dostavilo se nadměrné nadýmání, únava - až třes z vyčerpání, a pak i patrná krev ve stolici. Po příjezdu do domácího prostředí vše ustalo. Další rok během té samé doby (zkoušky a stres) se opakovala krev ve stolici a více průjmů, ale žádné bolesti nebo další obtíže, snad jen trochu únava.
Vždy se tyto příznaky objevily, jen když jsem byla v cizině po delší dobu vystavena nadměrnému stresu.
Stravuji se zdravě, nekouřím a nepiji ani moc alkohol. Hodně cvičím a občas používám doplňky stravy na udržení případně snížení hmotnosti. Může to mít vliv?
Můžete mi, prosím, poradit, co by to mohlo být a případně kam se mohu v Praze obrátit?
Předem moc děkuji.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 2. 6. 2010

Dobrý den. Přítomnost krve ve stolici stresem vysvětlitelná není. Mohlo by se jednat o zánětlivé onemocnění tlustého střeva, spíše o ulcerozní kolitidu než o Crohnovu nemoc. Mohlo by jít jistě i o nezávažné funkční obtíže způsobené stresem a při takto způsobených průjmech by mohlo jít o krvácení z podrážděných hemorhoidů. Ale to lze tvrdit až po endoskopickém vyšetření tlustého střeva a vyloučení zánětlivého onemocnění střeva. Obrátit se můžete na kterékoliv gastroenterologické pracoviště v Praze včetně našeho, které sídlí v Lighthouse na Praze 7.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.