Dotaz 621

Dotaz, 26. 4. 2010

Dobrý den pane doktore,

máme v rodině jak Crohnovu nemoc i ulcerózní kolitidu.
Dceři (16 let) byla CN diagnostikována v lednu 2010, můj bratr má ulcerózní kolitidu, moje matka má chronický zánět tlustého střeva - neměla v diagnóze napsánu UK, jen chronický zánět tlustého střeva. Mě to "minulo" - nechala jsem si udělat krevní testy. Synovi pro jistotu nechala p. doktorka udělat kontrolní testy - má pozitivní protilátky na CN.
Jestliže má tedy syn pozitivní protilátky, jaká je pravděpodobnost, že u něj může CN či UK propuknout? Když já mám negativní testy na protilátky, může se UC nebo CN u mě objevit?
Děkuji předem za Vaši odpověď.

Ivana Margetíková

MUDr. Jaroslava Kovářová, 26. 4. 2010

Dobrý den. Sice nepíšete, které protilátky má syn pozitivní, ale dá se předpokládat, že jde o ASCA nebo pANCA protilátky. Jejich stanovení by mělo být především pomocnou metodou při ověřování diagnozy ulcerozní kolitidy resp. Crohnovy nemoci. Preventivní stanovování nemá dle mého názoru valný význam. Pozitivní jsou tyto protilátky u cca 2/3 nemocných, 1/3 je může mít negativní. Proto jejich negativita u Vás v žádném případě nevylučuje možnost budoucího vzniku nemoci. Ani pozitivita u Vašeho syna nic neprokazuje. Pokud byly z důvodu "pro jistotu" vyšetřeny a jsou pozitivní, tak by bylo vhodné doplnit ultrazvukové vyšetření střeva a krevní odběry - CRP, Fe, KO, trombocyty, sedimentaci. Pokud by v těchto odběrech byly odchylky ukazující na probíhající zánět nebo anémii, nedostatek železa, nebo by syn začal mít zažívací obtíže, byl by to důvod pro provedení koloskopie, která by definitivně prokázala, zda Váš syn onemocněním střeva trpí nebo ne.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.