Dotaz 512

Dotaz, 21. 12. 2009

Dobrý den,jsme v 18.týdnu těhotenství a po lehké viróze (bez teplot, pouze kašel) se mi opět rozjela UC.Léčím se od r.2006,vždy jsem měla pouze lehký průběh,minulý rok to bylo o trochu horší brala jsem i prednison.Rok jsem byla potom v naprostém klidu,brala jsem Salofalk 1 čípek na noc.Teď mám krvavé průjmy a lékař mi naordinoval Asacol rektální suspenzi 2x denně,už ji aplikuji týden a zlepšení moc znát není,prý mám v léčbě pokračovat, bude to zřejmě vyžadovat delší dobu.
Chtěla bych se ujistit,co to pro dítě znamená?Co je horší brát Asacol a nebo je riziko,že dítě se nebude vyvíjet jak má,když je teď UC aktivní?Můj lékař říká,že by to vliv mít nemělo,ale na 100 % ,že mi to potvrdit nemůže.
Snažím se jíst bezzbytkovou stravu a beru kyselinu listovou,mám přidat ještě nějaké vitamíny?Zatím nehubnu,ale ani nepřibírám.
Děkuji za odpověď. Veronika

MUDr. Jaroslava Kovářová, 21. 12. 2009

Dobrý den. Asacol je lék bezpečný, který se může užívat po celou dobu těhotenství. To platí vpodstatě i pro většinu dalších léků užívaných pro léčbu UC v případě aktivity nemoci v průběhu gravidity. Dítě je ohroženo více zánětem střeva a následnou podvýživou a anémií matky než rizikem z podávané léčby. Právě nemožnost zajistit správný růst plodu bývá důvodem potratu. Po lécích nebyl pozorován zvýšený výskyt vrozených vývojových vad než je tomu u dětí matek, které tyto léky neužívaly. To platí i pro biologickou léčbu, kterou lze v případě nutnosti podávat v průběhu prvního a druhého trimestru ke zklidnění zánětu a zajištění přirozeného vývoje plodu v děloze. Souhrnem lze tedy říci, že strach je třeba mít spíše z aktivity nemoci než z léčby, kterou vede lékař, který má s léčbou těhotných pacientek s UC zkušenosti.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.