Dotaz 404

Dotaz, 14. 8. 2009

Dobry den pane doktore, jiz nekolik mesicu trpim velmi neprijemnymi stavy, kdy nejakou dobu po prijmu potravy se mi narazove velmi prudce zvysi tlak (merim si jej jiz sama, z bezneho 120 na 80 mi stoupne na cca 160 na 100)a soucasne pocitim nuceni na vyprazdneni se. Pokud se vyprazdnim ci necham odejit vzduch ze strev, do nekolika minut se mi tlak upravi. Bohuzel se mi to stava nejcasteji v noci,mezi 1. a 3.hod.,kdy se vzbudim v panickem stavu zpusobenem nevolnosti ze zvyseneho tlaku. To byva v podstate nekolik hodin po poslednim prijmu potravy. Behem dne se mi to stava nekdy odpoledne, kolem 4.hod. Nikdy jsem se strevy problemy nemela, ba naopak mela jsem velmipravidelny rezim vyprazdnovani - jednou denne po snidani, nikdy ne v noci. V dubnu jsem ale absolvovala lecbu antibiotiky na zanet stredniho ucha a na tato antibiotika jsem mela v 10.dnu lecby velmi silnou alergickou reakci - koprivku po celem tele trvajici tyden s komplikovanou lecbou antistaminiky (reagovala jsem spatne i na Zyrtec, pomohl mi az Claritin). Tato alergicka reakce mohla byt taky vyprovokovana pobytem na slunci(den pred vypuknutim koprivky)ci saunovanim,ktere jsem si behem lecby doprala... Snazila jsem se ucinek antibiotik mirnit pomoci fermenti lattici, ale i presto se mi od te doby nedarilo dostat muj strevni rezim do normalu (obcasne prujmy, nepravidelnost, az stavajici stavy spojene s narazovym zvysenim tlaku). Absolvovala jsem v mezidobi take jednu strevni virozu (ziskanou od deti), trvajici pouhe dva dny s prujmovym prubehem, kdy pri poslednim ataku ze mne vychazel neobvykly hlen. Krev ve stolici jsem nikdy nemela.
Mela jsem podezreni i na antikoncepci, tudiz jsem ji pred nekolika tydny vysadila, ale vyse uvedene stavy mi pretrvavaji. Absolovala jsem komplet sono brisni dutiny, ledvin a EKG, vcetne chirurgickeho vysetreni, vse bez patologickeho nalazu. Pri prvnim intenzivnim projevu nocnich obtizi jsem si v panice nechala zavolat i zachrannou sluzbu, po odvozu do nemocnice mi provedli i zakladni krevni vysetreni, bylo bez nalezu, aplikovali mi Buscopan na uvolneni brisnich kreci a s diagnozou koliky traviciho systemu mne po 2 hodinach propustili.
Prosim o radu, jaka dalsi vysetreni bych mela podstoupit a o jaky problem se muze jednat.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 14. 8. 2009

Dobrý den. Je potřeba absolvovat důkladný pohovor s lékařem, který na Vás bude mít dostatek času a bude moct klást při Vašem líčení obtíží dotazy, kterými se dobere pravděpodobné příčiny Vašich obtíží. Tlak 160/100 jistě sám o sobě není důvodem střevních obtíží. Naopak zvýšení tlaku na tuto hodnotu, která Vás při krátkodobém trvání ničím vážným neohrožuje, je při jakékoliv bolesti či úzkosti přirozenou fyziologickou reakcí Vašeho těla, která tělu umožňuje se bránit a reagovat na bolest, úzkost atd. Na drhou stranu bolesti břicha, které Vás budí ze spaní, jsou příznakem vážným, který si sám o sobě vyžádá pečlivé gastroenterologické vyšetření, proto jej vyhledejte.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.