Dotaz 372

Dotaz, 1. 7. 2009

Dobrý den,
od začátku minulého prosince jsem na Alopecii začala brát imunosupresiva a prednison. Asi od půlky ledna jsem začala mít průjmy, ne pořád, jednou za den normální stolice, večer třeba průjem, někdy nebyl třeba i 2 dny. Jinak jsem s tím neměla žádné problémy, nebyl to nutkavý průjem, bez křečí. Před 3 měsíci jsem všechno brát přestala, ale průjem neustával. Tak jsem vyzkoušela Activii. Po 10ti dnech braní se vše zlepšilo, jediné co zůstalo bylo velké nadýmání. Ale byla jsem ráda. Nicméně před 14ti dny se zase všechno vrátilo, jenže průjmy byly o něco agresivnější, ale opět se střídaly s normální stolicí. Přestala jsem tedy jíst ty jogurty a sáhla po Hylaku. 3 dny opět bez obtíží, nicméně předevčírem se vše zase vrátilo a 2 dny jsem měla průjem. Dneska stolice normální, ale nevím, jak dlouho vydrží, protože nadýmání mám stále.
Obvodní mi řekla, že mám dráždivý tračník, což mi na klidu moc nedodalo. Pořád v duchu doufám, že by to mohla být pořád ještě zničená mikroflóra střeva. Co si o tom myslíte?
Děkuji moc.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 1. 7. 2009

Dobrý den. Jistě by mohlo dosud jít o následky porušené rovnováhy bakteriálního osídlení střeva např. po prodělané střevní infekci. Pokud máte 1 - 2 řidší stolice denně, nemáte bolesti břicha ani teploty, tak není důvod k nějakému obsáhlejšímu vyšetřování. Pokračoval bych v pravidelném užívání probiotik a pokud by se obtíže přesto vracely, tak bych doporučil provedení základních laboratorních odběrů krve, stolice a ultrazvukové vyšetření břicha.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.