Dotaz 33

Dotaz, 21. 6. 2008

Dobrý den,pane doktore,chtěla bych se vás zeptat,co mám dělat dál.
Před 5 lety jsem začala trpět průjmy.Po roce jsem zjistila,že hlavně po mléčných výrobcích.Má obvodní mi předepsala Hylak a ten mi pomohl,ale jen krátkodobě. Takže jsem se více než rok důsledně vyhýbala mléku a spol. To mi pomohlo. Po 3 letech ustoupily i průjmy,stolici jsem mívala světlou a ne příliš tuhou,zato však pravidelně a 4x denně.Po čase se v ní začaly objevovat červené skvrny,hlavně při občasných problémech.Také se mi užněkolik let lámaly nehty,zřídly mi vlasy a plet byla samý nežit.

Má obvodní lékařka mě poslala na vyšetření tlustého střeva.Doktor se mě zeptal na věk(26),na strukturu červených skvrn,zavedl mi sondu do konečníku a po 5 minutách mi řekl,že mám hemoroidy,doporučil mi zdravou stravu a poslal mě domů.(vážím 56 kg na 166 cm)
Od té doby jsem ještě zpřísnila svůj jídelní režim,jím pouze tmavé pečivo,ovoce,zeleninu,sýry a v menší míře maso. Navíc jsem začala používat potravinové doplňky,takže v kombinaci s pestrou stravou mám téměř dvojnásobný příjem vitamínů a minerálů,než je v doporučeních.Takto se stravuji rok.Pleť se mi krásně zhojila,zlepšily se mi vlasy i nehty.Sále však trpím občasnými průjmy,bolestmi břicha v okolí žaludku,plynatostí a krev ve stolici mám stále.Pravidelně cvičím a na wc chodím 3x denně a dost pravidelně.
Přesto se mi nechce cpát do sebe potravní doplňky horem dolem. Je mi 27let,vážím 56 kg a po 5 letech zase začínám normálně fungovat,dokonce i trošku přibírat.Chtěla bych mít ale jistotu,že jsem uvnitř zdravá. Opravdu mi nezbývá nic jiného,než muset podstoupit další trapné vyšetření?A mám vůbec právo o něj sama požádat?

MUDr. Jaroslava Kovářová, 21. 6. 2008

Dobrý den, dle mého názoru žádné vážné onemocnění zažívacího ústrojí nemáte. Nesnášenlivost mléka je v Evropě naprosto běžná, má jí více než 50% lidí v Evropě. V Čechách sice jistě méně, ale kdo ví, z jaké strany máme své geny, že? Nesnášelivost mléka může být i přechodná, např. po virose, při které jsou přechodně postiženy funkce buněk tenkého střeva - to mohl být Váš případ, pokud jste mléko zase začala snášet. 3 stolice denně je ještě normální počet, tzn., že se z lékařského hlediska nejedná o průjem. Pokud jste navíc již v nedávné době jednou koloskopii podstoupila, tak je velmi nepravděpodobné, že by opakované vyšetření přineslo něco nového.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.