Dotaz 329

Dotaz, 12. 5. 2009

Dobrý den.
1. Co je konkrétní příčinou bolesti kloubů při Crohnově chorobě? (zánět samotný?)
2. Hraniční ASCA protilátky-náleží výhradně onemocnění typu Crohn, nebo mohou indikovat úplně jiné onemocnění?
3. Jakým vyšetřením lze prokazatelně identifikovat Crohnovu chorobu? Koloskopií?
4. Irituje zánět nervstvo střevní sliznice? Pokud ano, nemohou tak reflexně vznikat srdeční arytmie ( kardio vyš. OK)
Děkuji moc za odpově'd.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 12. 5. 2009

Dobrý den.
1. Bolesti jsou nejčastěji způsobeny zánětlivým postižením buněk, které jsou výstelkou kloubní dutiny.
2. Hraniční ASCA protilátky se mohou vyskytovat i u infekčních postižení střeva, výjimečně u ulcerozní kolitidy, u některých systémových onemocnění pojivové tkáně a vzácně i u jiných vzácných onemocnění.
3. Koloskopie je vyšetření, které je pro stanovení diagnozy Crohnovy choroby nejpřínosnější. Právě proto, že vyšetření krve, ASCA protilátek i zobrazovací metody (ultrazvuk, RT, CT) mohou být matoucí a obdobné nálezy se mohou vyskytovat i u jiných onemocnění. Proti tomu je typický endoskopický nález Crohnovy choroby nezaměnitelný. Na druhou stranu samozřejmě ani koloskopie není vyšetření, které 100%tně Crohnovu nemoc vyloučí. Ta se může vyskytovat relativně výjimečně jen na horních částech tenkého střeva, které jsou pro kolonoskop nedosažitelná...
4. Zánět pronikající hluboko do střevní stěny samozřejmě vegetativní nervy zasahovat může, ale vznik arytmií tímto mechanismem vysvětlovat nelze. Ty se mohou vyskytovat spíše jako následek anémie (chronické krevní ztráty vedou ke chudokrevnosti, poruše prokrevní tkání, což se srdeční sval snaží kompenzovat rychlejším oběhem zbylých červených krvinek) nebo nerovnováhy v minerálech v krvi na podkladě průjmů (nízké hladiny draslíku i jiných minerálů mohou způsobovat poruchy srdečního rytmu).

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.