Dotaz 290

Dotaz, 27. 3. 2009

Prosím o radu pro moji matku, stále se jí prodlužuje akutní období, přesvědčili jsme ji o změně lékaře. Dostalo se jí osobějšího přístupu, ale špatně reaguje na změnu postupu léčby, prosím o posouzení:
Je mi 62 let. Již 15 let mám UC užívám Asacol. 1x ročně jsem mívala relaps, který vždy po nasazení Salofalku anema odezněl.
Od roku 2006 mívám relaps 2x ročně, poměrně silný, 1x končící hospitalizací. Byl přidán Prednison.
Nyní opět bojuji se zánětem, který začal loni v srpnu. Než jsem mohla vysadit Prednison(po 2-3 měs.)dostala jsem zánět znovu, koncem roku opět.
Od ledna 2009 beru ASACOL 2x denně a na noc ASACOL ANEMA. \Prednison stále lékařka snižuje od původního 20mg na 5mg a nyní na 1/2 z 5mg a po tomto snížení se můj stav opět zhoršil.
Stále držím přísnou dietu od srpna minulého roku.
Paní doktroka navrhla změnu léčby, byla mi doporučena imunopsupresivní terapie.
Ráda bych věděla, zda je tento posup běžný a jaká jsou rizika, obavám se, zda nedojde ke snížení imunity.
Byla bych ráda, kdybyste mi sdělil, jak byste postupoval v mém případě vy.
Předem děkuji za váš čas a odpověď.

Děkuji
Marie Kosmáková

MUDr. Jaroslava Kovářová, 27. 3. 2009

Dobrý den. Nemožnost vysazení kortikoidů pro opakované zhoršení příznaků UC nebo-li relaps onemocnění při snižování jejich dávky, je nejčastějším důvodem podání imunosupresivní nebo biologické léčby. Jde o zcela standardní postup, který lze ve Vašem případě plně doporučit. Z imunosupresiv se nejčastěji v ČR používá azathioprine. Jde o lék, který prokazatelně prodlužuje období remise a snižuje riziko relapsu onemocnění, umožňuje vysadit kortikoidy a používá se v léčbě UC déle než 30 let. Rozebírání jeho možných nežádoucích účinků přesahuje rámec této poradny, musí jej provést Váš lékař před nasazením léčby. Nicméně prospěch z této léčby vysoce přesahuje možná rizika, která tato léčba, stejně jako jakákoliv jiná léčba, přináší.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.