Dotaz 273

Dotaz, 9. 3. 2009

Dobrý den pane doktor.

Chtěl bych napsat pár řádků k problémům s,kterými se potýkám víc jak 10 let. Jsou to problémy trávicího traktu. Především jsou to pálivé bolesti v levém podbříšku, které jsou nepravidelné. Je období kdy problémy nejsou žádné třeba i 6 měsíců a potom se objeví znovu a to trvá víc jak 10 let. Před 4 roky jsem dostal průjmové onemocnění s ,kterým se každý člověk někdy setká prostě nic výjimečného. Jenže po léčbě mně začal pobolívat i žaludek. Byl jsem na gastroskopii kde nebylo zjištěno nic závažného . Byla zjištěna přítomnost helikobakteru. Nasazením antibiotik došlo ke zklidnění. Po delší odmlce se problémy znovu vrátily. Zkoušel jsem korigovat stravu manželka je dietní sestra. Snažil jsem se vyvarovat nezdravých jídel ale není to moc úspěšné.
Ze zkušeností s těmito problémy vím že se musím vyvarovat jakéhokoliv i minimálního průjmu neboť potom se problémy jitří hlavně v oblasti břicha. Problémy se snažím uklidnit tím že zdržuji stolici a nevyprazdňuji se úplně. Tím se pálení uklidňuje a vytrácí , ale problém se tím celkově neřeší. Proto jsem se rozhodl požádat o vaši pomoc. Musím upřesnit, že s tímto problémem jsem před 15 a 10 lety byl na rentgenu střev a dvakrát jsem byl na gastroskopii vždy byly výsledky negativní problémy ale nevymizely a trápí mně do dnešních dnů. Vím že dnes fungují moderní diagnostické prostředky, kterými jde problém lépe monitorovat. Proto ještě jednou prosím o vaši radu a pomoc.

MUDr. Jaroslava Kovářová, 9. 3. 2009

Dobrý den. Bohužel jste nenapsal, kolik Vám je let. Různá onemocnění se častěji vyskytují v mladším věku, v časné a plné dospělosti, jiná ve stáří. Příznaky mají stejné a podle věku, výsledků základních vyšetření, vážnosti příznaků a eventálních dalších přítomných onemocnění, se rozhodujeme o tom, které (jak píšete) moderní diagnostické prostředky jsou nejhodnější pro konkrétního vyšetřovaného k určení příčiny jeho potíží. K tomu je ale třeba detailně probrat Vaše obtíže a další vyše zmíněné potřebné informace při podrobném rozhovoru s lékařem.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.