Dotaz 248

Dotaz, 11. 2. 2009

Dobrý den, cca od roku 1995 mám Ulcerosní kolitidu, teď v prosinci došlo ke zhoršení stavu a byl mi předepsán Medrol (jinak užívám Imuran, Asacol, jako přídavek Selzink Kombikalz). Ačkoli se Medrol doporučuje jako vhodnější než Prednison (ten v mém případě měl dříve jen jediný vedlejší účinek, a to měsíčkovité tváře), medrol u mě vyvolal poruchy spánku, zadržování vody nejen v obličeji, ale i na břiše, problém s pletí, růst chloupků. Celý leden jsem brala 40 mg Medrolu, teď dochází k pomalému snižovaní (teď jsem na 32 mg, dále 24mg). Cítím se však již delší dobu neustále unavená, po každé kratší procházce mě bolí tělo, často třes rukou a nestabilita nohou. Může to být taktéž vedlejší účinek medrolu nebo to mám připisovat něčemu jinému.
Po dobu dvou měsíců nezabírala kombinace Medrol - Imuran - Asacol. Začla jsem tedy užívat roztok Aloe Vera a zdravotní stav se zlepšil. Mohu zlepšení roztoku tomu přisuzovat?
Děkuji

MUDr. Jaroslava Kovářová, 11. 2. 2009

Dobrý den. Spíše než roztoku Aloe vera bych ve Vašem případě přisuzoval změnu zdravotního stavu přirozenému průběhu nemoci. Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění tlustého střeva, které se projevuje obdobími klidu a aktivity. Léky, které v léčbě UC používáme, mají za cíl zkrátit období vysoké aktitivy zánětu a prodloužit období klidu. U Vás je zřejmé, že dosud užité léky nejsou v léčbě onemocnění příliš úspěšné a onemocnění si spíše žije svým vlastním životem. V případě, kdy běžně užívané léky nedostatečně onemocnění kontrolují a přinášejí Vám především další nežádoucí účinky, se nabízí 2 možnosti: podání biologické léčby a pokud by ani tato nebyla účinná, tak je na místě zvážit chirurgické odstranění tlustého střeva. Ve chvíli, kdy je tlusté střevo dlouhým trváním choroby těžce poškozené, nefunkční, a kdy léky střevní zánět nedokáží zklidnit a pouze poškozují další orgány (kosti, játra, ledviny atd.), je pro organismus nejrozumnější volbou odstranění tlustého střeva.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.