Dotaz 203

Dotaz, 17. 12. 2008

Dobrý den, pane doktore. Chtěla bych se zeptat, jestli je u CN časté špatné hojení operační rány. V létě jsem podstoupila resekci stenotického úseku tenkého+ tlustého střeva, rána byla opatřena pokračujícím stehem, nicméně po týdnu rozpuštěna pro infekci. Hojení per secundum, ale s obtížemi (třikrát se objevily mělké píštěle), jenže potřetí, před měsícem a půl to byly píštěle stehové. Zjistilo se, že se nevstřebal spodní steh (vicryl, smyčka). Můj operatér uvažoval o vyndání stehů (pokud se neuklidní píštěle, ale ty se zhojily), pan primář, který o píštěle pečoval však nedoporučuje vytáhnutí stehů (radí sečkat). Situace je taková, během hojení jsem si stihla dokončit státnice na VŠ a od září již dvakrát posunula nástup do práce. Zatím žiju na sev. Moravě ale od ledna mám práci a byt společně s přítelem v Brně. Steh však stále nevstřebán (cítím ho). Dá se stanovit nějaký standardní postup u tohoto problému? Beru Imuran, střevo (musím zaťukat) funguje jako dřív (jím zase vlákninu). Moc Vás prosím o radu, je před Vánoci a já se obávám dalších píštělí. Navíc mám problémy s přetrvávajícím nachlazením a rozhozeným menstruačním cyklem a výtoky (gynekolog mi předepsal progesteron,ale já ho nechci) (před operací nic z toho). Připadám si jako hypochondr, mé okolí už také někdy reaguje podrážděně na tyto problémy. A já bych chtěla pracovat. Člověk studuje a pořád si říká, až budu mít práci, až budu mít peníze až budu mít dome a děti....teď už vím, že takhle to nefunguje. Ale pozdě bycha honiti.
Přeji Vám příjemné svátky a hlavně zdraví a osobní úspěchy v roce 2009

MUDr. Jaroslava Kovářová, 17. 12. 2008

Dobrý den. Předně Vám držím palce v osobním a pracovním životě. V dnešní době, kdy je společenský úspěch na základě norem vytvořených masmédii měřen schopností vydělat peníze, jsou chronicky nemocní lidé u velké části populaci chápáni jako outsideři. Máte tedy sice horší startovní pozici než většina ostatních (jste závislá na tom, co Vám nemoc dovolí), ale nakonec záleží především na Vaší vůli, na tom, jak si v životě nastavíte žebříček hodnot a především jakými lidmi se obklopíte - podle toho prožijete svůj život spokojená nebo ne.
Zpátky k Vašim obtížím...špatné hojení ran a vznik píštělí se u Crohnovy nemoci vyskytuje relativně často, mnohem více než u ostatních lidí, kteří jsou operováni pro jiné příčiny.
Imuran je společně s biologickou terapií v léčbě a následně v prevenci opětovného vzniku píštělí nejúspěšnější. Nejlépe pro sebe uděláte, když v novém místě bydliště vyhledáte gastroenterologa, který má dostatek zkušeností s komplikovaným průběhem Crohnovy nemoci a budeme k němu chodit na pravidelné kontroly i v době, kdy bude nemoc v klidu, aby jste nezanedbala případný návrat aktivity onemocnění.

Zaujal Vás tento dotaz?

Také se zeptejte na své problémy.

Také se zeptejte na své problémy.